Protestující se drží za ruce, když se shromáždili v okolí náměstí Zlaté...

Protestující se drží za ruce, když se shromáždili v okolí náměstí Zlaté Bauhinie, kde se konala oficiální ceremonie připomínající čínský státní svátek (1. října 2014). | foto: Reuters

Protesty v Hongkongu sílí. K mladým se o svátku přidali i zaměstnanci

  • 16
Hongkong kvůli středečnímu čínskému státnímu svátku očekává největší protesty od minulého týdne, kdy studenti začali okupovat finanční čtvrť. K mladým demonstrantům se ve středu přidávaly celé rodiny i s dětmi. Do ulic žene tamní obyvatele nespokojenost s nedemokratickým vládnutím Pekingu.

Časně ráno se vůdce Hongkongu Leung Čchun-jing zúčastnil spolu s komunistickými představiteli oslav připomínající 65 let od založení Čínské lidové republiky. Studenti slavnostní vyvěšení čínské vlajky sledovali zpoza policejních barikád.

Leung ve svém projevu uvedl, že lidé by měli přijmout návrhy reforem, jak byly představeny. „Je pochopitelné, že různí lidé mají na balíček reforem různé názory. Ale je určitě lepší mít všeobecné volební právo, než ne,“ dodal. Narážel tak na to, že podle upravených volebních pravidel budou nejvyššího představitele Hongkongu nově volit jeho obyvatelé. Dříve ho vybírala 1200členná volební rada. Kandidáti ovšem budou muset mít souhlas Pekingu.

Řada lidí se ve středu zapojila do protestů poprvé. Pětatřicetiletý IT pracovník Nic Lam řekl CNN, že díky státnímu svátku může vyjít do ulic a ukázat svou dlouhodobou nespokojenost s hongkongskou vládou. 

Demonstranti tvrdí, že ulice neopustí, dokud vláda nepřijme jejich požadavky. „Je to zřetelně vyčkávací hra, nicméně vytvořila nějaký tlak na vládu? Pokud ne, studenti plánují zhodnotit akce,“ uvedl pro iDNES.cz jeden z účastníků Red Tsz Yeung Ho. Pokud chtějí demonstranti uspět, potřebují podle něj taktiku a lídra. Podle agentury AP aktivisté pohrozili, že obsadí vládní budovy, pokud Leung do čtvrtka neodstoupí.

Poklidné protesty monitoruje policie

Podle zpravodajky BBC Juliany Liu je v ulicích jiná atmosféra, než doprovázela nedělní shromáždění. Tehdy policie proti demonstrantům použila slzný plyn a zatkla přibližně 150 lidí. Policie uvedla, že přestože protesty jsou poklidné, policisté monitorují situaci a jejich úkolem je pouze udržet bezpečnost a pořádek.

„Policie znovu apeluje na protestující, aby zůstali v poklidu, aby co nejdříve spořádaně a mírově opustili místa, aby potíže způsobené široké veřejnosti byly minimalizovány,“ řekl Chuej Čchun-tcha, vrchní ředitel oddělení policie pro vztahy s veřejností.  

Současné nepokoje jsou nejvážnější od roku 1997, kdy se Hongkong vrátil pod čínskou správu. Aktivisté žádají plné demokratické volby, které se budou konat v roce 2017 a odstoupení Čínou dosazeného vůdce Hongkongu Leunga. Peking požadavky demonstrantů odmítá.  

Lidskoprávní organizace Amnesty International vyzvala čínské úřady, aby okamžitě propustily okolo dvaceti lidí, kteří byli v předchozích dnech zatčeni v Číně, když podpořili hongkongské protesty. Čínské úřady se snaží informace o dění v Hongkongu filtrovat. Například zablokovaly přístup na sociální síť Instagram, kde se objevily snímky z protestů.

Podle účastnice demonstrací Vanessy Yu se někdo snaží manipulovat s informacemi. „Někdo například upravil fotografie a tvrdil, že studenti zničili autobus, další taková zpráva byla, že těhotná žena zemřela, když kvůli demonstracím k ní nemohla sanitka, což později nemocnice popřela,“ uvedla pro iDNES.cz. 

O situaci v Hongkongu bude ve středu diskutovat americký ministr zahraničí John Kerry se svým čínským protějškem Wangem Iem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video