Podivný plán o stěhování byl prý jen žertem mezi vládními představiteli. | foto: Profimedia.cz

Tajný plán: všichni obyvatelé Hongkongu se měli přestěhovat do Irska

  • 13
Nově odtajněné britské vládní dokumenty odhalily neuvěřitelný plán. Kvůli obavám o osud Hongkongu před jeho převedením z britské do čínské správy, se objevily úvahy o přestěhování všech obyvatel do Severního Irska. Tehdejší diplomat však tvrdí, že šlo o žert mezi vládními představiteli.

Plán možného přemístění 5,5 milionu obyvatel Hongkongu do Severního Irska se objevil v korespondenci mezi britskými diplomaty Davidem Snoxellem a Georgem Fergussonem v roce 1983. Podle sociologa z britské univerzity v Readingu mohl být na území v Ulsteru mezi městy Coleraine a Derry vybudován nový domov pro víc než pět milionů lidí.

Hongkong

Británie ovládala Hongkong od roku 1842, kdy skončila první opiová válka. Později byl na základě smlouvy pronajat Británii na dobu 99 let od roku 1889 do roku 1997.

Britská vláda proto už v předstihu v roce 1983 vyjednávala s Čínou o budoucnosti města. O rok později byla podepsána smlouva, na základě které Hongkong přešel pod čínskou správu coby zvláštní administrativní zóna Čínské lidové republiky. Součástí dohody byla opatření zaručující demokratické zřízení v regionu.

Kontroverzní nápad byl spíše interní vtip mezi lidmi, kteří se v té době zabývali britskou politikou. Ta v 80. letech řešila mimo jiné nepokoje v Severním Irsku a poté osud Hongkongu, jehož pronájem od čínské vlády měl v brzké době vypršet. Snoxell potvrdil, že podivný plán byl jen žertem.

Zastánci návrhu nicméně podle listu The Independent předpokládali, že čínsky mluvící obyvatelstvo posílí ekonomiku Severního Irska. Také by se vyřešily obavy obyvatel Hongkongu o životě pod čínskou nadvládou.

Obyvatelé města byli zvyklí na vysokou životní úroveň, kterou zajišťovala zejména liberální ekonomika a pověst světového centra bankovnictví. Přechod pod komunistickou správu u nich vzbuzoval obavy. Přesun do jiné země tak mohl mnohé vyřešit.

Přestěhování pětimilionové čínsky mluvící menšiny do Severního Irska mělo jednu vážnou trhlinu. V 80. letech zde stále probíhal otevřený konflikt mezi probritskými protestanty a proirskými katolíky. Takzvané Troubles (problémy) se vyznačovaly násilnostmi v ulicích měst, vraždami a bombovými útoky. Hlavní spor se vedl o to, zda má být Ulster součástí Spojeného království, či Irska.

Rozkošný návrh, psali úředníci ministerstva zahraničí

Státního úředníka George Fergussona v Severním Irsku nápad zaujal natolik, že na něj upozornil britské ministerstvo zahraničí. Tamním pracovníkům zaslal několik dopisů, v nichž vychvaloval přednosti nápadu.

Bydlení v kleci

Odvrácená tvář Hong Kongu

Obyvatel Hongkongu Tam Wing Dig žije ve svých 78 letech v drátěné kleci.
Dvacet obyvatel domu, kde žije Mak, sdílí toaletu, která slouží také jako...
Podle městské vyhlášky musí mít každý majitel byt, který je pronajímán pro 12 a...
Dvaasedmdesátiletý Mak žije ve své rakvi ve čtvrti Wan Chai už deset let. Má v...

Odpovědi v sobě skrývaly především ironii: „Určitě se budeme vaší úvahou pečlivě zabývat. Musíme však předpokládat, že by 5,5 milionu Číňanů mohlo přinutit irské starousedlíky, aby zamířili v opačném směru do Hongkongu. Masivní exodus lodí s uprchlíky do jihovýchodní Asie si nemůžeme dovolit.“

Další pracovník ministerstva zahraničí komentoval návrh severoirského kolegy jedním slovem: „Rozkošné“.

Z plánu, který připomíná scénář ke známému britskému seriálu Jistě, pane ministře, nakonec sešlo. Podle deníku Guardian nic nenasvědčuje tomu, že by se jím ministři z britské vlády vůbec zabývali.

Podívejte se na hongkongské panorama netradičně ze špice mrakodrapu:

16. února 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue