Homosexuálové se už v USA smějí brát

  • 107
Massachusetts začal jako první stát USA oficiálně oddávat homosexuální páry. V pondělí vstoupil v platnost verdikt nejvyššího soudu, který uznává svazky lidí stejného pohlaví za legální. Úřad ve městě Cambridge, sídle Harvardské univerzity, spojil první dvojice hned po půlnoci.

Na trávníku před radnicí se sešly desítky mladších i starších gayů a lesbiček doprovázených dětmi, příbuznými a přáteli.

Padesátnice Sue Shepherdová a Marcia Hamsová čekaly na schodech úřadu už od neděle, aby se na ně dostalo mezi prvními. Na prostranství panovala slavnostní atmosféra, dění sledovaly televizní kamery a množství novinářů.

"Je to tady tak vřelé," řekl agentuře AFP Scott Fisher. "Jsme spolu už devět let, je čas to zlegalizovat," podotkl i za svého přítele Mika Cordeira. "Kdo by si byl před pár lety pomyslel, že to bude možné," přidal se výtvarník Bren Bataclan.

Zatímco homosexuálové děkovali na transparentech státu Massachusetts, desítky demonstrantů oddělených policejním kordonem svíraly nápisy jako Bůh nesnáší Ameriku nebo Svatba teploušů.

Po poledni požádalo o povolení k sňatku na dvě stě párů. Podle massachusettských zákonů se stanou manžely tři dny po podání žádosti. "Dnes končí diskriminace gayů a lesbiček," cituje AFP demokratického starostu Michaela Sullivana.

Odpůrci sňatků dál bojují
Konzervativní odpůrci homosexuálních sňatků se do poslední chvíle snažili zvrátit listopadový verdikt nejvyššího soudu Massachusetts, který vyškrtl zákaz homosexuálních sňatků z ústavy.

Obrátili se proto na federální soud. Ten ale rozhodl, že nejvyšší soud má právo interpretovat ústavu státu, a tím i pojem manželství, který obsahuje. Toto stanovisko potvrdil odvolací soud a zasáhnout v pátek odmítl i Nejvyšší soud USA.

Tím ovšem snahy o opětovný zákaz sňatků nekončí. Konzervativní zákonodárci přijali v březnu ústavní dodatek, který je zakazuje. Ten ale vstoupí v platnost jen v případě, že bude ještě dvakrát schválen, tedy nejdříve koncem roku 2006.

Sňatky mezi homosexuály nebyly dosud v žádném státě USA legální. Letošní oddávání gayů a lesbiček v San Francisku stát Kalifornie neuznal. Přes deset států určitý právní svazek povoluje, nejvíc práv měli homosexuálové ve Vermontu.

Do Massachusetts se chystají davy sňatkuchtivých gayů a lesbiček z celých Spojených států. Někteří úředníci zřejmě nebudou respektovat nařízení guvernéra, že nelze vydat povolení k sňatku občanům států, které homosexuální svazky zakazují.

Homosexuální páry nechce ani Bush
Otázka homosexuálních sňatků pronikla i do kampaně před listopadovými prezidentskými volbami.

Bushův demokratický vyzyvatel a senátor za Massachusetts John Kerry byl sice proti tomu, aby se homosexuální svazky nazývaly manželstvím, ale legalizaci určité formy partnerství schvaloval jako krok ke zrovnoprávnění homosexuálů.

George Bush sňatky gayů jednoznačně odmítá a dokonce se zasazuje o to, aby ústava povolovala manželství pouze mezi ženou a mužem.

Ben Phelps z Kansasu demonstroval v Cambridge spolu se skupinkou věřících proti sňatkům lidí stejného pohlaví. (17. května 2004)

Julie a Hillary Goodridgovy si na bostonské radnici přísahají věrnost. Massachusetts jako první stát USA oficiálně povolil sňatky homosexuálů. (17. května 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video