Hned napíšeme prezidentovi, řekli po hlasování zástupci Gay a lesbické ligy. Ilustrační foto.

Hned napíšeme prezidentovi, řekli po hlasování zástupci Gay a lesbické ligy. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Homosexuální svazky prošly i Senátem

  • 1941
Senát přijal zákon o registrovaném partnerství. Pro hlasovalo 45 ze 65 přítomných senátorů, proti se vyslovila většina lidovců a část ODS. Pokud normu podepíše prezident Václav Klaus, stane se Česko první postkomunistickou zemí, která umožní svazek lidí stejného pohlaví.

Zákon má upravit vznik a konec partnerského svazku. Zapisoval by se do občanského průkazu, partneři by jej uzavírali prohlášením před matričním úřadem.

Partnerům a partnerkám má norma mimo jiné zaručit nárok na informace o zdravotním stavu jejich protějšku a šanci dědit stejně jako manželé. Zákon počítá se vzájemnou vyživovací povinností a umožňuje výchovu dětí, ne však jejich adopci.

Podle obhájců normy zákon zjednoduší život partnerům stejného pohlaví, například při jednání na úřadech. Odpůrci v něm vidí mimo jiné nebezpečí pro udržení klasické rodiny.

Projednávání zákona přihlíželo z tribun několik zástupců homosexuální menšiny. Po oznámení výsledku se začali objímat. Pogratulovat jim přišel senátor ODS Josef Pavlata.

"Nečekali jsme tak hladký průběh schvalování v Senátu. Určitě hned napíšeme dopis prezidentu Klausovi, aby zákon také podpořil," řekla MF DNES bezprostředně po hlasování mluvčí Gay a lesbické ligy Kateřina Beňová.

Senátoři se zdrželi plamenných řečí
Na rozdíl od Sněmovny, kde projednávání zákona o registrovaném partnerství provázely bouřlivé emoce, debata v Senátu byla umírněná a poklidná. Výjimkou byl pouze proslov lidoveckého senátora Jiřího Stodůlky.

"Promiskuita těchto lidí je obrovská. Je třeba se podívat do statistik, kdo je nejčastějším nositelem viru HIV," řekl o homosexuálech. "V naší společnosti začíná vládnout heterofobie - my, co žijeme většinovým způsobem života, jsme něčím méně hodnotným," dodal Stodůlka.

Lidé stejného pohlaví mohli dosud uzavírat oficiální svazek ve 12 západoevropských zemích. V Česku trval schvalovací proces několik let. Současná podoba zákona je již pátou verzí. Zatím vždy ho smetli ze stolu už poslanci, do Senátu se dostal poprvé.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video