Nedělní demonstrace na podporu homosexuálních sňatků a adopcí

Nedělní demonstrace na podporu homosexuálních sňatků a adopcí | foto: Reuters

Francie chce umožnit homosexuálům sňatky i adopce, protestům navzdory

  • 116
Socialistická vláda pod záštitou prezidenta Françoise Hollanda připravila po milionářské dani další zákon, kterým chce levice naplnit své předvolební sliby. Do parlamentu doputoval návrh, který představuje malou společenskou revoluci - má osobám stejného pohlaví umožnit plnohodnotné sňatky i adopce dětí.

Francouzské Národní shromáždění zahájilo debatu o kontroverzním zákonu v úterý v podvečer s tím, že by měla trvat zhruba dva týdny. Rozprava začala projevem ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraové, která vládní návrh představila zákonodárcům. Za hlasitých protestů opozičních poslanců zdůraznila, že nastala doba, kdy se musí dát homosexuálním párům a jejich dětem stejná práva, jaká mají heterosexuální rodiny.

Sňatky ano, adopce ne

Podle posledního průzkumu agentury Ifop je 63 procent Francouzů pro sňatky homosexuálů. Ale jen 49 procent souhlasí s adopcí dětí páry stejného pohlaví, zatímco 51 procent dotázaných je proti.

Ještě než se ale poslanci nad zlomovou legislativou sešli, opět se projevily vášně na stranách příznivců, a zvláště pak odpůrců této úpravy. Kritici návrhu rozvěsili na mosty nad Seinou a na další místa v Paříži kolem 160 transparentů. "Otec a matka, to je základ", "Vše se rodí ze vztahu muže a ženy", "Dítě není právo", stálo například na transparentech. Katolický institut Civitas zase podle serveru deníku Le Parisien vyzval lidi, aby večer přišli k budově Národního shromáždění a modlili se proti tomuto "projektu proti přírodě".

"Zákon bude schválen, a to velkou většinou," předpověděl premiér Jean-Marc Ayrault. Na adresu demonstrantů poznamenal, že podobné protesty provázely před lety zavádění registrovaného partnerství homosexuálů, které se poté bez problémů ve společnosti vžilo.

Už v minulých dnech se konaly početné demonstrace v pařížských ulicích. Více lidí přišlo na akci odpůrců, která se konala 13. ledna - podle policejních odhadů to bylo 340 tisíc lidí, organizátoři mluvili dokonce o milionu. Naopak podpořit návrhy přišlo uplynulý víkend "jen" 125 tisíc lidí (dle policejních odhadů), respektive 400 tisíc (dle organizátorů).

"Mezi dnešním pochodem a tím, který se konal před dvěma týdny, je obrovský rozdíl. Tato demonstrace je o bratrství, nikoliv o nenávisti," snažil se méně početné účastníky nedělní akce povzbudit pařížský starosta Bertrand Delanoë, který se sám veřejně hlásí ke své homosexualitě (fotogalerii z demonstrací si prohlédněte zde).

Mezi odpůrce vládního záměru se staví například Serge Dessault, šéf stejnojmenného průmyslového impéria a senátor za pravicový Svaz pro lidové hnutí (UMP) v jedné osobě. Podle něj povede zákon o sňatcích osob stejného pohlaví k postupnému vymírání francouzského národa - podobně jako tomu bylo ve starověkém Řecku. "Budeme tu mít zemi plnou homosexuálů a za deset let tu nikdo nezbude," citovala jej britská BBC.

Francie se může stát 11. zemí světa, kde jsou sňatky párů stejného pohlaví povoleny. Příslušný zákon již v minulých letech přijaly Nizozemsko, Belgie, Španělsko, Kanada, Jihoafrická republika, Norsko, Švédsko, Portugalsko, Island a Argentina. Homosexuální sňatky jsou povolené také na některých místech Spojených států a Mexika.

Návrh zákona o sňatcích homosexuálů, který patřil mezi předvolební sliby socialistického prezidenta Françoise Hollanda, předložila koncem loňského roku jeho vláda. Ve Francii je stejně jako například v Česku možné uzavřít registrované partnerství. Manželství by ale zrovnoprávnilo páry stejného pohlaví v širokém spektru rodinného práva a sociálních výhod. Homosexuálové by na základě nového zákona mohli i adoptovat děti. Vzhledem k jasné parlamentní většině se očekává, že vláda zákon prosadí. Kromě socialistů jej totiž podporují jak Zelení, tak komunisté i někteří centristé.

, Lidové noviny,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video