Před sídlo Nejvyššího soudu přišli demonstrovat i stoupenci tradičních

Před sídlo Nejvyššího soudu přišli demonstrovat i stoupenci tradičních manželských svazků | foto: Reuters

Sňatky homosexuálů jsou méně probádané než mobily, varoval USA soudce

  • 118
Americký Nejvyšší soud se pustil do nelehkého rozhodování. Dnes začal projednávat zákaz sňatků osob stejného pohlaví, který zavedli v Kalifornii. A ve středu přijde na přetřes ještě důležitější úprava - federální zákon, který manželství stvrdil jako svazek mezi mužem a ženou.

Přinejmenším po prvním dnu jednání to ale na nějaký průlomový verdikt nevypadá. Hned několik členů Nejvyššího soudu dalo najevo, že se jim do dalekosáhlého rozhodnutí ve sporu, který rozděluje hlavní politické strany, jednotlivé státy i celou společnost, nechce. A to navzdory faktu, že podle průzkumů veřejného mínění podpora homosexuálních sňatků v USA v posledních letech roste.

Například konzervativně smýšlející soudce Samuel Alito vyzýval ke zdrženlivosti. Podle něj je koncept sňatků osob stejného pohlaví "novější než mobilní telefony či internet". A o "neprobádaných vodách" mluvil i soudce Anthony Kennedy, jehož jméno je v souvislosti s celým sporem skloňováno nejvíce. Jeho hlas by se totiž mohl stát pomyslným jazýčkem na vahách, neboť se očekává velmi těsný výsledek.

Postoje států

  • V současnosti jsou sňatky osob stejného pohlaví legální v devíti státech USA a na území hlavního města Washingtonu D.C.
  • Dalších osm států uznává registrovaná partnerství či nějakou obdobnou formu úředně stvrzeného soužití homosexuálů

Čtyři z devíti soudců jsou totiž považováni za levicově smýšlející liberály (a tedy přívržence homosexuálních sňatků) a čtyři za konzervativce (a tedy odpůrce). Soudce Kennedy sice žádným velkým liberálem není, na druhou stranu ale nároky homosexuálů už několikrát podpořil. Dneska ovšem přišel i s jiným, neobvyklým návrhem - totiž, že by se Nejvyšší soud případem odmítl zabývat.

Celý spor je přitom ostře sledován. Před washingtonským sídlem Nejvyššího soudu se už několik dní scházejí zvláště přívrženci svazků homosexuálů, slyšet jsou ale i odpůrci. A nechyběli zde ani v úterý - přestože verdikt Nejvyššího soudu se očekává až koncem června. Jistou pikantérií by měla být přítomnost Jean Podrasky, lesbické sestřenice předsedy Nejvyššího soudu Johna Robertse.

"Nikdy dříve v naší historii se nestalo, aby nějaké velké téma týkající se lidských práv přistálo u dveří Nejvyššího soudu s tak velkou podporou obyvatel," prohlašoval sebevědomě právník Theodore Boutrous, který zastupuje odpůrce kalifornského zákazu homosexuálních sňatků.

Za pravdu má dávají poslední průzkumy veřejného mínění, podle kterých se většina Američanů domnívá, že manželství ldií stejného pohlaví by mělo být legalizováno.

"V ústavě o tom nic není"

Agentura Reuters citovala i zástupce druhé strany, Austina Nimockse, který přijel podpořit platnost kalifornské úpravy: "V americké ústavě se o žádném základním právu na homosexuální sňatek nedočtete."

Kalifornský zákaz, známý jako "Návrh č. 8 (Proposition 8)" , byl schválený v referendu v roce 2008. Všelidové hlasování bylo reakcí na přijetí zákona, který homosexuální sňatky umožňoval. Federální úprava, která má přijít na program jednání Nejvyššího soudu ve středu, je známá jako "Zákon o ochraně manželství", či spíše pod zkratkou "DOMA (z originálu Defence of Marriage Act)".

Kongres ji schválil v roce 1996 a na jejím základě je manželství definováno jako sňatek mezi mužem a ženou. Zákon podepsal i tehdejší demokratický prezident Bill Clinton, který ale mezitím změnil názor a v současnosti se kloní k jeho úpravě či zrušení, což navrhl i v nedávném příspěvku pro deník The Washington Post.

, Lidové noviny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video