Keňští homosexuálové protestovali proti novému ugandskému zákonu proti sexuálním menšinám. Kvůli obavě z možného postihu nosí masky (Nairobi, 10. února 2014) | foto: ČTK

Homosexualita je stejný problém jako terorismus, tvrdí keňský politik

  • 94
Jeden z nejvyšší politických činovníků Keni a člen tamního parlamentu prohlásil, že homosexualita je stejně závažným problémem, jako terorismus. Velká slova však nehodlá podepřít změnami v zákonech, jak nedávno učinili v Ugandě, která se stala jedním ze symbolů diskriminace lidí s minoritní sexuální orientací.

Aden Duale také uvedl, že Keňa "potřebuje tento problém pojmenovat stejně, jako v případě terorismu". "Je to stejně vážný problém, právě jako terorismus. Stejně vážný, jako kterékoli jiné zlo," myslí si Duale a připomíná tak útoky somálských islamistů napojených na al-Káidu, kteří se Keni mstí za její vojenské angažování v Somálsku (více o útocích se dočtete zde).

Duale však odmítá, že by měla Keňa prosazovat zpřísnění zákonů zaměřených na homosexuály. Podle něj jsou současné zákony dostatečné a země by navíc při jejich zpřísnění mohla přijít o mezinárodní humanitární pomoc. Dostatečnost stávající legislativy dokládá i tím, že od roku 2010 soudy řešily už 595 případů týkajících se homosexuálů. "Nepotřebujeme následovat vzor Ugandy," dodal Duale podle serveru independent.co.uk.

Při bližším pohledu na keňskou legislativu se však není co divit, že se o zpřísnění "homosexuálních zákonů" neuvažuje. Místním totiž hrozí mimo jiné trest až 14 let už i za to, pokud "ví o chování ostatních lidí, které se příčí přírodě".

Homosexualita je v afrických zemích většinou tabuizována a ve 37 z nich, je v podstatě ilegální. Jen málo Afričanů se otevřeně ke své homosexualitě hlásí. Obávají se uvěznění, násilí nebo ztráty zaměstnání.

Uganda jako strašák pro homosexuály

Zřejmě nejpřísnější zemí je od sklonku února letošního roku Uganda. Nový zákon proti homosexualitě zde počítá za první porušení normy s trestem 14 let vězení, v případě "homosexuality s přitěžujícími okolnostmi" pak hrozí až doživotí. Do této kategorie zákon řadí opakovaný styk mezi dospělými gayi a lesbami, sex s nezletilými a tělesně postiženými stejného pohlaví a sexuálně aktivní homosexuály nakažené virem HIV.

Tresty vězení jsou v něm však zakotveny i za šíření homosexuálních idejí a tiskovin. Sedm let za mřížemi kupříkladu hrozí za nově zavedené trestné činy "spiknutí za účelem spáchání homosexuality" a "pomoc a napomáhání k homosexualitě" (více o přísných zákonech v Ugandě najdete zde).

Za kontroverzní zákon už Ugandu kritizují i zahraniční velmoci. Některé z nich dokonce zrušily humanitární pomoc ve výši mnoha milionů dolarů (více o tom se dočtete zde).

Dva cizince zadržela ugandská policie kvůli homosexualitě:

28. února 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video