Homosexuál může být biskupem

  • 581
Americká episkopální církev má prvního homosexuálního biskupa. Gene Robinson zůstává ve funkci, již získal v červnu ve státě New Hampshire. Potvrzení v úřadě zdrželo farářovo obvinění ze sexuálního obtěžování a podílu na nevhodných webových stránkách. Shromáždění anglikánských biskupů ho podpořilo.

"V obou případech se domnívám, že není nutné pokračovat v dalším vyšetřování," prohlásil biskup Gordon Scruton, který dosavadní šetření vedl.

Shromáždění 107 biskupů se poté pro Robinsona vyslovilo 62 hlasy. Následovalo tak zástupce diecézí, kteří se o víkendu za reverenda také postavili.

Na sexuální obtěžování si stěžoval jeden z věřících, který tvrdil, že se Robinson při konverzaci nevhodně dotýkal jeho paže a ramen. Věřící nicméně později řekl, že nemá v úmyslu záležitost dále rozvádět, i když je rád, že církev vzala jeho stížnost vážně.

Druhé obvinění se týkalo webu skupiny Outright zabývající se pomocí homosexuálním a bisexuálním chlapcům. Stránky mohou uživatele nepřímo odkázat na internetovou pornografii.

Robinson, který již třináct let žije se svým homosexuálním partnerem, byl spoluzakladatelem Outright. V roce 1998 však s touto organizací ukončil kontakty a na webu se nepodílel.

Robinson je rozvedený a má dvě děti. V minulosti pracoval mimo jiné v Africe
pro pacienty nakažené virem HIV.

Spor o zvolení Robinsona otřásl jednotou anglikánské církve v USA. Odpůrci z konzervativních kruhů tvrdí, že homosexuální vztahy odporují písmu, a varují před rozštěpením anglikánské církve, pod kterou americká episkopální církev spadá.

S vysvěcením Robinsona souhlasilo v neděli 118 zástupců diecézí, zatímco 63 hlasovalo proti. Čtvrtina jich argumentovala proti svěcení homosexuálů z morálních a teologických důvodů. Proti schválení Robinsona ve funkci chtějí veřejně protestovat.

"Nemůžeme přijmout změnu v doktríně," vysvětlil biskup Edward Salmon z Jižní Karolíny. Ve stanovisku konzervativních biskupů se také uvádí, že jde o tragické rozhodnutí, které vede episkopální církev na pokraj rozkolu. "Ale dosud není pozdě zabránit schizmatu," stojí v provolání.

Podobný rozruch vyvolalo před časem vysvěcení homosexuála Jeffreye Johna ve Velké Británii. Biskup se vzdal úřadu, aby nedělil jednotu sedmasedmdesátimilionové anglikánské církve. Americká episkopální církev je jednou z jejích provincií.

Gene Robinson po volbě řekl reportérům, že se cítil "neskutečně a poníženě". Další konflikt se na zasedání v Minneapolis očekává. Delegáti totiž budou diskutovat o změnách v liturgii, které by duchovním umožnily oddávat lidi stejného pohlaví.

Jak Vatikán, tak americký prezident George Bush minulý týden sňatky mezi homosexuály odmítli. Vatikán označil homosexualitu za deviantní chování. - více zde

Konzervativní duchovní varovali, že v případě povolení homosexuálních sňatků přejdou někteří z 2,3 milionů členů církve pod duchovní správu arcibiskupů v Africe, Asii a Austrálii. Není vyloučeno, že arcibiskup z Canterbury rozdělí episkopální církev na dvě provincie.

Homosexuální reverend americké episkopální církve Gene Robinson na shromáždění v Minneapolis, které rozhodovalo o jeho zvolení do funkce biskupa. (6. srpna 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video