Spory o táboře v Letech se opět dostaly na půdu Europarlamentu. Ilustrační foto.

Spory o táboře v Letech se opět dostaly na půdu Europarlamentu. Ilustrační foto. | foto: Corbis, Profimedia.cz

Holomek kvůli Letům zaútočil na europoslance ODS

  • 62
Spory okolo vepřína v Letech u Písku se opět dostaly do Evropského parlamentu. Při úterním zahájení výstavy o romském holokaustu ve štrasburském sídle EP na něj upozornil romský aktivista a vládní zmocněnec Karel Holomek. Zaútočil i na europoslance za ODS.

Holomek mluvil i o snaze "neonacistů z Národní strany" umístit v Letech kámen s nápisem popírajícím existenci koncentračního tábora.

"Není pochyb o tom, že tyto zločinné názory a pokusy jsou inspirovány již dříve pronesenými výroky komunistického europoslance Ransdorfa, dalšími českými europoslanci z řad ODS, kteří v Evropském parlamentu hlasovali proti doporučení odstranit prasečák v Letech, a bohužel i výrokem samotného prezidenta Václava Klause," prohlásil Holomek.

"Ukazuje se, že to s tím táborem je složitější. Že to byl původně pracovní tábor pro ty, kteří odmítali pracovat. Zdaleka ne jen romský. Není to opravdu koncentrační tábor v tom slova smyslu, jak každý z nás podvědomě rozumí slovu koncentrační tábor a vidí Osvětim, Buchenwald a tyto věci," řekl Klaus loni v květnu Lidovým novinám. Hradní mluvčí v úterý prohlásil, že došlo k hrubé dezinterpretaci Klausovy úvahy, která se primárně netýkala hodnocení tábora v Letech, ale odmítnutí toho, aby do české vnitřní diskuse zasahovali neinformovaní lidé z EP.

Holomek hovořil před publikem z představitelů Rady Evropy a EP v čele se šéfem parlamentu Josepem Borrellem.

Europoslanci Ransdorf a Zahradil na obvinění z popírání romského holokaustu zareagovali dotčeně. "Srovnávat Lety s Osvětimí je absurdní," řekl Miloslav Ransdorf. Prohlásil, že policie mu dala za pravdu, když zastavila vyšetřování, které bylo proti němu v této souvislosti zahájeno.

Zahradil: Je to trapný politický útok
Poslanci ODS podle Zahradila loni v dubnu hlasovali proti rezoluci EP "nikoli z rasismu, ale protože jediná ČR byla zmíněna jako negativní případ"

"Rasismus vůči etnickým menšinám, zejména Romům, je v EU nepochybně závažným problémem. Tento jev je třeba potírat, nikoliv však způsobem, kdy se mezi všemi zeměmi vyhledá jeden obětní beránek za všechny ostatní. Výslovné uvádění ČR v obecném textu zmíněné zprávy - jako jediného konkrétního příkladu členské země EU - považujeme za nepřiměřené," uvádí Zahradil ve své tiskové zprávě.

Holemek podle Zahradila tento legitimní a zdůvodněný politický postoj europoslanců ODS hrubě napadl. Zahradila rozčílilo i to, že Holomek, který je vládním zmocněncem pro romské otázky, postoj občanských demokratů zmínil v souvislosti s nedávnými provokacemi pravicových extremistů.

"Postoj a výroky vládního zmocněnce ostře odmítáme, považujeme je za urážlivé a směřující k poškození dobrého jména a demokratické pověsti ODS", říká Zahradil.

"Vzhledem k tomu, že se jedná o výroky úředníka stávající socialistické vlády, jsme přesvědčeni, že jde o předem připravený útok, který je už součástí volební kampaně. Takový pokus o zneužití témat, týkajících se romské menšiny, ze strany vlády v předvolebním boji považujeme za mimořádně nechutný," dodává.

ODS chce proto zvážit právní kroky, aby si vymohla přinejmenším omluvu.

Špidla se Romů zastal
Jana Hybášková ze Sdružení nezávislých-Evropští demokraté, která se jako jediná z českých europoslanců úterní vernisáže zúčastnila, naopak pokládá Holomkovo vystoupení za vynikající.

"Jsem nesmírně citlivá na veškeré výroky popírající holokaust. ČR se jakoby řítí zpět před práh druhé světové války. Je dobře, že to tu tak tvrdě zaznělo," řekla.

"Romský holokaust existoval, existoval romský tábor v Osvětimi i koncentrační tábor v Letech. Jsou věci, na které se prostě nesmí zapomínat," řekl komisař Vladimír Špidla, podle něhož povědomí o vyvražďování Romů není ani v české, ani v
evropské historii dost zřetelné.

"Poslanec Ransdorf, který řekl, že tam nebyl koncentrační tábor, neví, co mluví... Byl to koncentrační tábor, byla to součást genocidy a je velmi špatné to tak neoznačovat," dodal. "Hrubé chyby" se podle Špidly dopustil i Václav Klaus, pokud skutečně uvedl, že Lety nebyly koncentrační tábor. Postoj poslanců ODS v EP pokládá český komisař za "omezený a nereagující na kontext".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video