Evakuace uprchlíků z tábora v Calais (25. října 2016)

Evakuace uprchlíků z tábora v Calais (25. října 2016) | foto: AP

V Calais už žádný tábor pro migranty nevznikne, slíbil Hollande

  • 49
Žádné nové tábořiště u Calais na severu Francie nevznikne. V rozhovoru pro regionální list La Voix du Nord to prohlásil francouzský prezident François Hollande. Už dříve uvedl, že zlikvidován a evakuován bude také nový tábor v Paříži.

„Slibuji (obyvatelům Calais), že nové tábořiště nevznikne,“ řekl Hollande v rozhovoru.

V pondělí ministerstvo vnitra upřesnilo, že zamezit novým táborům v oblasti nedaleko Británie bude úkolem policejních posil, které dohlížely na evakuaci tábora přezdívaného Džungle.

Francouzské úřady v pondělí večer odstranily poslední zbytky tábora, z něj minulý týden evakuovaly více než 5 000 migrantů. Autobusy je rozvezly do uprchlických zařízení po celé Francii. Podle Hollandea se z Calais od října 2015 převezlo postupně na různá místa 13 000 běženců.

Zhruba 1 500 mladistvých migrantů, kteří zůstávají v obytných kontejnerech u Calais, se podle Hollandea během několika dní přesunou do center zvlášť vybraných pro tento účel.

Británie, která před časem slíbila, že přijme stovky nezletilých migrantů z tábořiště u Calais, bude moci v těchto centrech posoudit jednotlivé případy mladistvých, kteří mají zájem o přesun za Lamanšský průliv, uvedl francouzský prezident. Britové podle francouzských médií v minulých dnech přijali desítky, možná už stovky mladistvých, kteří byli ve Francii osamoceni a mají na britských ostrovech příbuzné. Hollande v rozhovoru s La Voix du Nord znovu apeloval na Londýn, aby přijal „svůj díl odpovědnosti“ a z tábořiště u Calais přijal další mladistvé.

Už o víkendu stejnou výzvu na britskou vládu směřovala také dcera zesnulého sira Nicholase Wintona Barbara. Winton v roce 1939 zachránil z okupovaného Československa 669 převážně židovských dětí.

Vyklízet se bude i provizorní tábor v Paříži

Po vyklizení tábora u Calais se nyní pozornost upírá na nově vzniklé provizorní tábořiště v Paříži. Na severovýchodě metropole žije na ulici na jednom místě asi 2 000 migrantů. Úřady připravují vyklizení tohoto tábora už na tento týden, jak v sobotu slíbil místním obyvatelům Hollande.

V pondělí došlo k prvnímu napětí a střetům mezi lidmi v táboře u stanice metra Stalingrad a policií, která kontrolovala doklady zdejších běženců z Asie a Afriky a přitom zničila některá jejich improvizovaná obydlí.

„Kde ti lidé budou spát? Je velká zima. To není život, to je psí život. Každý den vidím v televizi, na internetu, na Facebooku, že tady platí lidská práva. Kde jsou ta lidská práva? Žádná tady nevidím,“ bědoval podle agentury AP mladý Afghánec, který dorazil do Paříže před pěti dny.

Jako tomu bylo u migrantů v Calais, úřady nyní připravují dočasná „důstojná“ ubytovací centra, kde se rozhodne, zda cizinci mohou dostat azyl nebo mají být vráceni do zemí původu. Celkem počítají s vytvořením zhruba 9 000 nových lůžek pro migranty, kteří přicházejí do Francie hlavně z Itálie, kam se dostávají přes Středozemní moře.

V Paříži vzniklo od června 2015 více dočasných přistěhovaleckých tábořišť, z nichž úřady již celkem evakuovaly více než 19 000 lidí.

Někteří migranti se z Calais přesunuli do Paříže. Tam na jejich ležení úřady poslaly buldozery:

31. října 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video