Hollande převzal klíče od Elysejského paláce i kódy k jaderným zbraním

  • 13
François Hollande se oficiálně stal prezidentem Francie. Více než týden po vítězství ve druhém kole prezidentských voleb vystřídal v Elysejském paláci poraženého Nicolase Sarkozyho.

Hollande je po sedmnácti letech prvním socialistou, který se dostal do prezidentské funkce. V úřadu, který převzal od svého předchůdce Nicolase Sarkozyho, bude pět let.

Ceremonie nového prezidenta

Při ceremonii dostal na krk zlatý řetěz se jmény svých předchůdců. Hollande je sedmým prezidentem francouzské páté republiky, která vznikla v roce 1958. Po ceremonii ho čeká vítězná jízda po nedalekém bulváru Champs-Elysées v otevřeném citroënu k Vítěznému oblouku k památníku neznámého vojína.

Zdroj: ČTK

Odcházející Sarkozy se s Hollandem symbolicky potkal na schodech před palácem, všímá si Reuters. Hollanda přivítal a vzal ho dovnitř, kde mu předal informace ke střeženým dokumentům, jako jsou například kódy od francouzských jaderných zbraní.

Hollande taktéž absolvoval ceremonii prezidentské přísahy, které přihlíželo na čtyři sta lidí. Nový prezident se chtěl odlišit od okázalého stylu svého předchůdce, takže požadoval, aby začátek jeho prezidentského mandátu byl co nejstřízlivější.

Kromě 350 oficiálních hostí se tak Hollandova nástupu do funkce zúčastnilo jen třicet dalších pozvaných. Mezi nimi nebyly jeho děti ani děti jeho partnerky Valerie Trierweilerové.

"Je to protokolární ceremonie. Není to ceremonie vítězství nebo loučení," uvedl Hollandův ředitel komunikace Manuel Valls. Sarkozy si proti sobě popudil hodně lidí, když před pěti lety volební vítězství slavil v přepychové restauraci, připomíná ČTK.

Předpokladem sebedůvěry je jednota

Hollande během ceremoniálu i oficiálně promluvil. "Nabídnu našim evropským partnerům pakt, který bude vázat nezbytné snížení deficitu s potřebným povzbuzením ekonomiky," prohlásil.

Zdůraznil, že si uvědomuje "velká omezení... především ohromné zadlužení". Přesto chce usilovat v Evropě o novou cestu. Hollande již v kampani zdůrazňoval prorůstová opatření, nejen rozpočtové škrty.

"Nic není nevyhnutelné, pokud zmobilizujeme síly Francie. Chci Francouzům zdůraznit poselství sebedůvěry. Jsme velká země, která se vždy dokázala vypořádat s problémy," řekl. "Prvním předpokladem sebedůvěry je jednota. Země potřebuje uklidnění a usmíření," uvedl Hollande.

Pocta Curie-Sklodowské

François Hollande

První oběd v Elysejském paláci absolvuje Hollande s bývalými socialistickými premiéry Pierrem Mauroy, Laurentem Fabiusem, Michelem Rocardem, Edith Cressonovou a Lionelem Jospinem.

Poté vzdá poctu osobnostem, které mají symbolizovat jeho priority - vzdělání a integraci. Vzdá tak hold Julesovi Ferrymu, jenž je považován za zakladatele laického školství se školní docházkou, která je zdarma a povinná. Stejně tak uctí Marie Curie-Sklodowskou, která byla původem Polka a za vědecké působení ve Francii dostala dvě Nobelovy ceny.

Oslavy vstupu do prezidentské funkce zakončí Hollande na pařížské radnici. V úterý má novopečený prezident Francie v plánu ještě jmenování nového premiéra, kterým zřejmě bude Jean-Marc Ayrault, a návštěvu německé kancléřky Merkelové v Berlíně.

Sarkozy odjel z paláce v doprovodu manželky Carly Bruniové bezprostředně po předání moci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue