Velbloud, kterého darovaly maliské úřady francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandovi, neskončil v zoo, ale na talíři. | foto: Profimedia.cz

Velbloud, kterého darovaly maliské úřady francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandovi, neskončil v zoo, ale na talíři. | foto: Profimedia.cz | foto: Profimedia.cz

Hollandův velbloud do Paříže neodletěl, snědla ho africká rodina

  • 13
Velbloud, kterého darovaly maliské úřady francouzskému prezidentovi, neskončil v zoo, ale na talíři. Pochutnala si na něm rodina jednoho místního zemědělce.

Velblouda darovaly úřady ve městě Timbuktu prezidentovi při jeho návštěvě 2. února. Vyjádřily tak vděčnost za vojenskou pomoc Francie při potlačování islámských radikálů v Mali.

"Budu ho používat co nejčastěji jako dopravní prostředek," žertoval Hollande při přebírání daru (více čtěte zde). Zvíře mělo cestovat do Bamaka a po očkování a karanténě odletět do Francie. Tam pak mělo být umístěno v zoo. Paříž však po konzultaci s odborníky od tohoto plánu nakonec upustila.

Změna postoje francouzských úřadů tak osud velblouda zpečetila. Hollande si podle Elysejského paláce ve shodě s maliskými úřady později přál, aby zvíře dostal nějaký tamní zemědělec.

Obdarovaný rolník však nelenil a nakrmil velbloudem svou rodinu, uvedl list Valeurs Actuelles s odvoláním na zdroj francouzské vlády.

Francie se začala stahovat

Francie v pondělí stáhla z Mali prvních asi sto vojáků, kteří se podíleli na bojích proti maliským islámským radikálům. Paříž se do bojů v Mali vložila v lednu, poslala do nich na 4 000 vojáků, které původně chtěla začít stahovat už v březnu. Protože na severu se boje obnovily, musela plán změnit.

Generální štáb francouzské armády v úterý oznámil, že zhruba sto vojáků dorazilo do kyperského Pafosu. Po třídenní pauze pak budou pokračovat do Francie. Hollande počítá s tím, že v červenci bude v Mali už jen 2 000 Francouzů. V červenci se v Mali mají konat prezidentské a parlamentní volby.

Paříž tvrdí, že za tříměsíční intervence se podařilo způsobit oddílům radikálů velké ztráty. Ředitel francouzského střediska pro tajnou službu Eric Denécé agentuře AFP řekl, že z 1 500 až 2 000 islamistických bojovníků zřejmě padlo 600 mužů.

Podařilo se zachytit také velké množství zbraní, munice a pohonných hmot. "Teroristé se dostali do situace, v jaké byli přes pěti nebo deseti lety. Neznamená to, že už nejsou nebezpeční, ale jsou významně oslabeni," řekl Denécé.

Radikálové od loňska obsadili sever Mali, a když začali postupovat na jih k Bamaku, rozhodla se Francie pro intervenci. Po počátečním hladkém postupu Francouzů a také maliských vojáků na sever se situace v posledních týdnech zkomplikovala. Radikálové se snažili vrátit na ztracené pozice, dodnes se bojuje u hranice s Alžírskem. Francie má nadále početné oddíly kolem měst Timbuktu a Gao.

Francie stažením svých lidí uvolní místo africkým jednotkám a s výcvikem maliské armády pomohou evropské státy. Česká republika poslala v březnu do Mali přes 30 lidí, kteří se budou podílet na výcviku.

Timbuktu, Mali

Timbuktu, Mali

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video