Summit o udržitelném rozvoji Rio+20, červen 2012 - Francois Hollande

Summit o udržitelném rozvoji Rio+20, červen 2012 - Francois Hollande | foto: Silvia Izquierdo, AP

Francouzští ministři si „ulívali“ peníze v cizině, doplácí na to Hollande

  • 55
Francouzským socialistickým kabinetem otřásá korupční skandál. Prezident François Hollande přitom chtěl zemi vrátit ztracený morální kredit. Nejen že se mu to příliš nedaří, ale navíc sám nyní sedí v Elysejském paláci na horkém křesle.

Loni touto dobou dostávaly hlasivky francouzského socialisty Françoise Hollanda zabrat. Prezidentská kampaň se chýlila ke konci a do té doby nenápadný stranický úředník se opájel nezvyklou vlnou popularity. Byl první v průzkumech. Vedl nad neoblíbeným prezidentem Nicolasem Sarkozym, a to i díky slibům, jak zamete s tamní prohnilou politickou scénou a vyžene všechny ziskuchtivé marnotratníky, panem Blik Blik počínaje.

Přezdívka odkazující na lesk diamantů patřila právě jeho konzervativnímu rivalovi, jenž mnohé Francouze rozčiloval svým snobismem, drahými dovolenými a kontakty s bohatými byznysmeny. V nekonečné řadě mítinků Hollande opakoval, že pokud dostane šanci, vytvoří république exemplaire, příkladnou republiku, v níž ministrům půjde o blaho země, kterou sužuje hluboká krize. Francouzi ho vyslechli a Hollande v květnu nastoupil do Elysejského paláce.

O necelých jedenáct měsíců později však připomínka příkladné republiky mezi místními vzbuzuje spíše rozhořčení. Vládou otřásá bobtnající skandál někdejšího ministra pro rozpočet a nově i pokladníka Hollandovy předvolební kampaně. Takový, že se v zemi volá po pádu vlády nebo alespoň po přeobsazení nejvyšších vládních postů včetně toho premiérského.

Ministr o tajném kontu veřejně lhal

Obě aféry se týkají peněz a kont v zahraničí, na což jsou obyvatelé zadlužené Francie nyní zvlášť citliví. První kauza odstartovala loni v prosinci, kdy zpravodajský portál Mediapart informoval o zahraničním kontu ministra rozpočtu Jérôme Cahuzaca v Singapuru. Politik podle serveru vlastnil účet dvacet let, nejprve ve Švýcarsku a od roku 2009 pak na asijském ostrově.

Finance politiků

Někdejší ministr rozpočtu Jérôme Cahuzac (60) dlouhé týdny popíral, že by vlastnil zahraniční konto v Singapuru. Francouzský prezident François Hollande po jeho šokujícím přiznání tento týden politikovo chování označil za "neodpustitelné morální pochybení". A přislíbil, že v budoucnu všichni ministři a poslanci budou muset zcela zveřejnit své majetkové poměry.

Cahuzac vše popřel. "Nemám a nikdy jsem neměl zahraniční konto," opakoval před prezidentem, Národním shromážděním i v celé řadě médií. Zkrátka všude. A vláda při něm stála. Před dvěma týdny však rezignoval, aby očistil své jméno, a zkraje tohoto týdne Cahuzac své krajany šokoval. Po měsících kajícně přiznal, že se chytil "do spirály lží". Celou dobu lhal, má konto v Singapuru má a na něm 600 tisíc eur, šeptal se skloněnou hlavou před prokurátorem.

Vláda se od něj hned odvrátila. Ministr financí Pierre Moscovici přiznal, že se cítí raněn, protože mu Cahuzac lhal do očí, stejně jako francouzskému lidu. Hollande, který odcestoval do Maroka, vzkázal, že "pochybil člověk, a nelze proto vinit vládu". Na povrch se však okamžitě začaly drát pochyby. Jak je možné, že to vláda celou dobu nezjistila? Či spíše je možné, že o tom nikdo nevěděl?

Skryté konto objevil soukromý detektiv

Francouzská média hovoří o možná největším skandálu posledních několika dekád. Jak Cahuzac peníze vydělal, jisté není. Pravda ale je, že do politiky nevstoupil jako chuďas.

Šedesátiletý kardiolog a plastický chirurg, jenž se do politiky zapojil až v pozdějším věku, si hodně vydělal díky svému luxusnímu pařížskému sanatoriu, kde také mezi odřezáváním povadlých zbytků kůže a úpravy zevnějšku movitých klientů nasbíral důležité politické a podnikatelské kontakty.

Na aféru, jež zmítá Francií, se navíc zřejmě přišlo celkem banálně. Podle vlivného francouzského týdeníku Paris Match konto objevil detektiv Cahuzacovy manželky, s níž se ministr rozváděl.

Pokladníkova aféra

A aby toho nebylo málo, koncem týdne vyplul na povrch další skandál z Hollandova okolí. Zjistilo se, že pokladník předvolební kampaně Jean-Jacques Augier je už osm let akcionářem ve dvou společnostech na Kajmanských ostrovech, v karibském daňovém ráji. Hollande zatím zprávy o svém spolužákovi z prestižní diplomatické školy ENA odmítl komentovat, na radosti mu však zřejmě nepřidají.

Podle posledních průzkumů ho podporuje sotva 27 procent Francouzů, nejméně v historii Páté republiky. I když tento post před ním získal i Sarkozy a ještě dříve Jacques Chirac. Každopádně Hollande na něj dosáhl nejrychleji.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video