Holiny v lesích majitelé nechávají ladem

Vsetín - Lesníci a pracovníci referátu životního prostředí ve Vsetíně mají potíže se zalesňováním pozemků po nezákonné těžbě v lesích. Holiny, které v lesích zůstávají, totiž jejich majitelé nezřídka odmítají či zapomínají zalesnit. Holiny se musí zalesnit nejpozději do dvou let. Ukládá to zákon. Vytěžené pozemky jsou také ohroženy půdní erozí.

"Je velmi důležité se zalesněním začít co nejdříve po těžbě, protože hrozí nebezpečí, že hned v prvním roce pozemek zaroste," vysvětluje vedoucí referátu životního prostředí Jiří Trezner a k erozím podotýká: "Čím později majitel s výsadbou začne, tím se mu celá záležitost  prodraží. Musí likvidovat buření, vyžínat a podobně," vypočítává vedoucí referátu.

Problémy se však netýkají pouze holin po nelegálních těžbách. "Mnozí drobní vlastníci zalesněných pozemků  svůj les vykáceli, ale dále na něm nechtějí hospodařit. Bohužel se v  těchto případech setkáváme většinou s lidmi, kteří myslí pouze na sebe  a na okamžitý profit," tvrdí Trezner.

Uplatnění zákona je často složité, protože velkým problémem je majitele vytěženého pozemku vůbec nalézt. "Jenom přímých vlastníků máme  registrováno v okrese kolem dvanácti tisíc. Mnoho pozemků má dokonce  více vlastníků a po černé těžbě se jen stěží dokazuje, který z nich pozemek nechal vymýtit Jsou i takoví, kteří si odpykávají trest ve  vězení," poukazuje Trezner na těžkosti.

V případech, kdy nepomáhají domluvy nebo peněžní pokuty,  nastupuje výkonná soudní moc. "Pokud vyčerpáme veškeré  prostředky, jak donutit majitele k výsadbě, nastupuje exekuce majetku a pokud dotyčná osoba nemá ani zlámanou grešli, dojde na zabrání samotných pozemků a k jejich dražbě," říká Trezner.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video