Půjdeme do podzimních voleb, připustil lídr Holešovské výzvy

  • 149
Politická situace se "sklání k tomu", že Holešovská výzva půjde do krajských voleb. V rozhovoru pro MF DNES to řekl lídr výzvy Slávek Popelka. V budoucnu by chtěl, aby volby byly povinné, politici by se měli účastnit psychotestů a měli by též být odvolatelní svými voliči.

Slávek Popelka prohlásil, že "v podstatě" není nezbytné měnit politický systém parlamentní demokracie. "Spíš jde o to najít mechanismus, jak dostat do řídicích funkcí to nejlepší, co národ má. Pokud by se to stalo, vůbec bych neměl důvod svolávat lidi na náměstí," uvedl organizátor nedávných protestů.

Navzdory tvrzení, že nechce měnit systém jako takový, nicméně v jiné části rozhovoru přiznal, že si osobně myslí, že "strany selhaly a je třeba je odstranit". Konkrétní partaje, kterých by se to týkalo, nejmenoval.

Za klíčový prvek Popelka považuje možnost odvolat politiky. To by vyžadovalo změnu ústavy a tedy třípětinový souhlas Sněmovny a Senátu.

Kritici to označují za populistický experiment, navzdory tomu ale tato myšlenka není mezi parlamentními politiky zcela bez podpory. Mluví o ní například Věci veřejné nebo Starostové a nezávislí. Paradoxně za odvolatelnost politiků kvůli omezení přeběhlictví a korupčních afér před volbami horoval Jaroslav Škárka (jeho blog čtěte zde), který je nyní sám obviněn z braní úplatku a souzen.

"Kdyby bylo možné v zastupitelské demokracii politika, který jakýmkoliv způsobem selže, okamžitě odvolat, tak je to pro mne dostatečná záruka, abychom nemuseli nic zásadního měnit," tvrdí Popelka, podle kterého se "během čtrnácti dnů ukáže, že Holešovskou výzvu podporují statisíce či miliony lidí".

Svou podporu si výzva zřejmě otestuje v podzimních krajských volbách. "Sklání se to k tomu, že bychom do těch krajských voleb šli," uvedl. Na to, aby místo protestů počkal až do regulérního termínu sněmovních voleb, jsou podle něj dva roky příliš.

Volby by také podle Slávka Popelky měly být povinné. "Bylo by to užitečné," míní bývalý disident vězněný komunistickým režimem, který si na lidech vynucoval volební účast. Ta totiž podle Popelky byla malá (sněmovních voleb se zúčastnilo 62,6 % lidí, účast ve volbách do Senátu dosud byla v rozmezí 18-42 %, pozn. red.).

"A řeknu vám ještě jednu možnost, jak prověřovat lidi do politiky - jako to dělají velké firmy - měli by projít psychotesty," uzavřel Popelka.

Volili byste Holešovskou výzvu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 18. dubna 2012. Anketa je uzavřena.

NE
NE 819
ANO
ANO 452

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video