Vila podnikatele Miloše Holečka vyrostla v rozporu s územním plánem pár desítek

Vila podnikatele Miloše Holečka vyrostla v rozporu s územním plánem pár desítek metrů za hranicí určenou pro obytnou výstavbu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubice daly majiteli vily naději, schválily změnu územního plánu

  • 222
Už v tak dost zamotaném případu načerno postavené vily Miloše Holečka udělali pardubičtí zastupitelé další uzel. Jednadvacet politiků totiž velmi překvapivě schválilo pořízení 17 změn územního plánu, na jejíchž konci může být legalizace domu, který stojí poblíž soutoku Labe a Chrudimky.

"Hrozně se mi ulevilo. Cítím šanci, že dům nakonec nebudu muset bourat. Děkuji těm jednadvaceti zastupitelům za odvahu," radoval se Miloš Holeček, který bez povolení začal dům za více než deset milionů stavět v roce 2008.

Jenže se zdá, že jeho radost může být značně předčasná. Rozhodnutí zastupitelů totiž nic nemění na tom, že do 30. září musí vilu zbourat. Nařízení posvětil soud a stavební úřad ho i dál vyžaduje.

"Pro nás úterní rozhodnutí zastupitelů neznamená vůbec nic. Stavitel musí černou stavbu sám odstranit do konce září, pokud tak neučiní, začne exekuce vily. Návrh na ni podá magistrát," uvedl šéf pardubického stavebního úřadu Jiří Vopršal. Vyhnul se ale odpovědi na to, jestli má Holeček šanci proces, na jehož konci má být demolice domu, zastavit.

"Možná ano. To já ale řešit nebudu. Ať si hlavu lámou jiní," dodal Vopršal. Tím zřejmě myslel právničku Holečka Silvii Georgievovou, která za svého klienta bojuje všemi zbraněmi.

"Primátorka Štěpánka Fraňková proti panu Holečkovi tvrdě bojovala, ale svůj boj prohrála. Nyní už cestu k legalizaci domu najdeme. Jakou? To nebudu říkat do médií," uvedla Georgievová.

Jenže cestu otevírá právě jen a jen překvapivé úterní hlasování. Jeho dalším logickým krokem je totiž změna územního plánu pod domem, který je momentálně v místě určeném pro rekreační zeleň. O ní by se mělo hlasovat už na zářijovém zasedání zastupitelstva. Otázka ale je, jestli tomu tak bude. Podle některých zástupců radnice odporovalo hlasování zákonům.

"Podle platných zákonů může změnu územního plánu navrhnout jen útvar hlavního architekta města. Ten to ovšem neudělal. Podle mě tedy hlasování bylo vlastně o ničem a nemá žádný právní dopad," uvedl náměstek primátorky Martin Bílek, který stejně jako zbytek vedení města hlasoval proti Holečkovu návrhu.

Ovšem to se zdaleka nedá říct o celé koalici. Holečkovi svým hlasem pomohli všichni zástupci TOP 09, čtyři politici zvolení za ČSSD i čtyři členové Sdružení pro Pardubice, kterému šéfuje primátorka Fraňková.

"Nikomu jsme nic nenařizovali, všichni mohli hlasovat, jak chtěli. Vsadili jsme na demokracii," uvedla Štěpánka Fraňková. Jediné, na čem se nyní obě strany shodují, je to, že boj o vilu zdaleka nekončí.

"Myslím, že to bude ještě hodně dlouhé. Na druhou stranu právě čas panu Holečkovi chybí," dodala primátorka, která v případě vystupuje velmi tvrdě. Ovšem její další náměstek František Brendl celou věc s nádechem ironie zhodnotil jinak: "Štětka je už namočená v kýblu s vápnem na přemalování černé stavby," řekl Brendl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video