Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Holčička si zkoušela nové boty, píchla se o ukrytou jehlu

  • 25
V Penny Marketu v Dubí na Teplicku se píchla šestiletá holčička o jehlu ukrytou v nových dětských botičkách. Její matka, která pak chtěla zjistit, co dítěti v botě vadilo, se poranila také. Obě nyní musí podstoupit zdlouhavé lékařské testy.

"O případu vím. Chodí sem nakupovat hodně feťáků, takže se to mohlo stát," konstatovala vedoucí dubské prodejny Penny Market. Víc však o případu odmítla hovořit.

CO NA TO PENNY MARKET

S podobnou situací jsme se za celou dobu existence nesetkali.

Ihned jsme proto nechali překontrolovat kompletní sortiment spotřebního zboží, abychom předešli případnému opakování.

Naši zaměstnanci třikrát denně kontrolují a přerovnávají vystavené zboží. Po této situaci jsme kontroly nebaleného zboží ještě zpřísnili.

Jsme naprosto zaskočeni a šokováni myšlenkou, že by jehla mohla být někým v nabízeném zboží nastražena záměrně s cílem někoho poškodit.

Celou záležitost a náš následný postup řešíme s naším interním právníkem, podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele a na případu spolupracujeme s Policií ČR.

David Kolář, vedoucí oddělení marketingu

Ve čtvrtek odpoledne matka odnesla botičku i s jehlou na hygienickou stanici v Teplicích. "Jde o silnější jehlu než tu, kterou používají běžně narkomani. Přesto na ženu i dítě budeme dohlížet," uvedla epidemioložka Eva Poláčková.

Co nyní poraněné dítě čeká? "Proti žloutence typu B je dívenka tohoto věku očkovaná. Musí být ale sledována na hepatitidu typu C a HIV infekci. Stejně tak i její matka," říká ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Josef Trmal.

První odběr krve se provádí hned, další po padesáti dnech a poslední kontrolní po půl roce. Na první šla žena již ve čtvrtek ráno ke svému praktickému lékaři v Teplicích.

"Zoufalá žena si posteskla, že její dcerka odběry špatně snáší," poznamenala zdravotní sestra v ordinaci, kam žena ve čtvrtek zašla.

V kraji se o jehlu píchnou
tři lidé do týdne

Poranění o pohozenou jehlu nejsou podle hygieniků nic výjimečného. "Bohužel kvůli nepořádku narkomanů řešíme týdně v průměru tři případy, při nichž se lidé poraní o podezřelý předmět, jehlu nebo žiletku," uvádí krajský hygienik Trmal.

To potvrzuje i Eva Jílková z ústeckého Zdravotního ústavu. "Zrovna tento týden jsme měli několik případů, že se lidé píchli, když hrabali listí," říká.

Ústav ročně vyšetří asi 150 lidí, zhruba stovku z toho tvoří zdravotníci, kteří se omylem poraní v práci. "Za patnáct let, kdy to sledujeme, se naštěstí nikdo nenakazil," dodává Jílková.

U dubského Penny Marketu se o použitou jehlu před časem poranil také strážník, když prohledával kabelku zlodějce. Že by ale někdo jehlu nastražil úmyslně, je velmi neobvyklé.

"Nevěřím, že to udělal toxikoman. Ti používají takzvané inzulinky, stříkačky, jimž nelze sundat jehlu. Narkoman své žíly miluje a silnou jehlou by si je poškodil. Myslím, že to byl někdo, kdo chtěl vyvolat hysterii, poškodit onen obchodní dům nebo popudit veřejnost proti drogově závislým," říká Lubomír Šlapka z mosteckého K-centra, které slouží drogově závislým.


Video