Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Oko za oko, zub za zub. Ztracený kokain spustil v Nizozemsku válku gangů

  • 177
Všechno začalo ukradenou zásilkou kokainu před dvěma lety. Od té doby se Nizozemsku změnilo na centrum války gangů, která už má i nevinné oběti. Na ulicích se střílí samopaly a policie nemá dostatek financí ani techniky, aby vraždění zastavila. Státní zástupce tak přiznává, že násilí nejspíš ještě není konec.

Vzájemné vyvražďování mezi gangy začalo už před více než dvěma lety kvůli ztracené dodávce kokainu za 14 milionů liber (asi 490 milionů korun). Od té doby gangy zavraždily nejméně 14 lidí napříč Evropou. Na počátku sporu stojí zásilka kokainu, kterou objevil nizozemský celní úřad v březnu 2012 v Antverpách.

Nizozemskem prošly tuny kokainu

Jen za rok 2012 prošlo Nizozemím podle odhadů úřadů 200 tun kokainu, který přichází do země z Antverp. Většina drog je určená pro Anglii a Irsko, kde je tržní hodnota 50 000 eur (asi 1,4 miliony korun) za kilo kokainu. V samotném Nizozemsku se přitom droga prodává za 30 000 eur (asi 832 tisíc korun).

Násilí vygradovalo letos, když policie zveřejnila objem zadržené drogy: 200 kilogramů. Až dosud totiž nebyl známý a gang, jemuž zásilka patřila, žil v domnění, že ji policie zabavila celou. „Gang si myslel, že to tenkrát zabavili vše. Zveřejnění objemu tak rozpoutalo doslova peklo,“ popsal serveru Independent.co.uk novinář Wouter Laumans.

I vyšetřovatelé tak nyní věří, že zabavený kokain byl jen zlomek z celkové zásilky, kterou podle nich konkurenčnímu gangu ukradl gang jménem Turtles. Zásilku poté rozprodal po kilech pod obvyklou cenou. Podle Laumanse kokain skončil ve Velké Británii. „Není pochyb, že tihle kluci (Turtles) s Brity spolupracují. Ten kokain určitě směřoval do Velké Británie, kde za něj získají víc peněz,“ dodal Laumans.

Účty si gangy vyřizují přímo na ulici i v kavárnách

Jednou z prvních obětí války gangů byl v květnu známý nizozemský kriminálník Gwenette Martha, který se do kšeftů kolem ukradené zásilky kokainu připletl. Na začátku května ho zastřelili na předměstí Amsterodamu. Martha byl zasažen osmdesáti výstřely ze dvou nebo více samopalů, nepomohla mu ani neprůstřelná vesta. Podle policie je zázrak, že nikdo jiný nebyl zraněn.

Od té doby nevraživost mezi gangy roste a vraždy přibývají ve stylu oko za oko - zub za zub. Bezostyšnost a brutalita zločinů šokuje i nizozemskou veřejnost. Běžně se používají automatické zbraně a při jednom incidentu v kavárně v Amsterodamu byli vážně zraněni dva kolemjdoucí. „Je to jako ve filmu od Guye Richieho, akorát to vůbec není vtipné,“ nastínil děsivou situaci Laumans.

 „Mysleli jsme si, že to skončí smrtí Gwenetta Marthy, ale to se nestalo. Tohle ještě není konec,“ řekl mluvčí státního zastupitele Wattimena. „Problémem je, že lidé, které se snažíme chytit, používají lepší techniku, než máme my,“ dodává.

Umírají i nevinní, odhalila policie

Poslední mrtví přibyli minulý týden, kdy policie nalezla tělo zastřelené přítelkyně jednoho ze členů gangu. Policie navíc nyní potvrdila, že mezi zavražděnými je i nevinná oběť, která byla jen ve špatnou dobu na špatném místě. Třicetiletý Stefan Eggermont doplatil na to, že bydlel ve stejné čtvrti jako jeden z gangsterů a měl auto stejné barvy. Neznámý muž ho zastřelil, když vycházel z domu.

Vražda se stala už letos v červnu, ale k tomu, že je obětí drogové války, dospěla policie až nyní, kdy nenalezla žádný motiv. Cílem útoku byl podle policie muž žijící nedaleko, který měl stejné auto a často parkoval na Eggermontově místě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video