Hoffmann rozdělil komunisty, nevědí co s minulostí

  • 53
KSČM je rozdělena. Komunisté, vždy tak jednotní, nedovedou odpovědět na jednoduchou otázku: "Byl Karel Hoffmann, odsouzený za rok 1968, hrdinou, nebo škůdcem strany?" Odpověď přitom může být klíčová pro další vývoj KSČM, které podle posledních průzkumů fandí asi pětina Čechů.

"KSČM se v této kauze dostala na rozcestí. S čím chce držet kontinuitu? S demokratickými změnami? Nebo chce jít před listopad 89?" ptá se historik Vilém Prečan.

Když Hoffmann v úterý odcházel do vězení, uspořádali mu komunisté tiskovou konferenci a nechali vytisknout stovky letáků, na kterých se píše o zinscenovaném soudním procesu.

Hromady letáků se vršily v průjezdu budovy, kde sídlí ústřední výbor. "Jsme na straně pana Hoffmanna," řekl na tiskové konferenci místopředseda strany Václav Exner. Jako by zapomněl na to, že se komunisté za okupaci omluvili a Hoffmanna (a další, jako Milouše Jakeše) ze strany vyloučili.

"Pan Exner nemluví za KSČM, ale sám za sebe," říká další místopředseda, představitel mladé generace Jiří Dolejš. Nemá však úplně pravdu: na tiskové konferenci byl Exner představen jako místopředseda strany.

"Linie KSČM je jasná. Okupaci kritizuje jako čin, který poškodil republiku i ideály socialismu," říká Dolejš. "Odsouzení Karla Hoffmanna se neopírá o právo," tvrdí zase předsedkyně pražské organizace KSČM Marta Semelová.

Důležitý může být i postoj předsedy Miroslava Grebeníčka, který je nyní na dovolené. Rozdělení v řadách KSČM mezitím zaregistrovali i ostatní politici: "Nevyvolává to dojem, že se KSČM vypořádala se svou minulostí," říká předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Sám Hoffmann do debaty přispět nemůže. V pondělí nastoupil do vězení a zůstával i v úterý v péči vězeňských lékařů. "Absolvoval už několik lékařských vyšetření - odběr moči, EKG, rentgen. Vzorky z nich odešleme do laboratoře.

Předpokládáme, že pokud nebudou komplikace, mohla by být vyšetření hotová do konce týdne. Pak by mohl být převezen mimo Prahu," řekla mluvčí pankrácké věznice Jana Jodlová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video