Portrét íránského duchovního vůdce ajatolláha Chomejního v Teheránu (20. února

Portrét íránského duchovního vůdce ajatolláha Chomejního v Teheránu (20. února 2012) | foto: AP

Nejhorší vztahy máme s Íránem, nejlepší se Slováky, myslí si Češi

  • 54
Slováci jsou stále naši bratři. Potvrdil to poslední průzkum, ve kterém se sociologové Čechů ptali, jak vnímají vztahy naší země k dalším státům světa. Podle respondentů máme rozporuplné vztahy máme s Polskem a Ruskem a vyloženě negativní s Íránem.

Pracovníci Sociologického ústavu AV ČR na vzorku 987 lidí starších patnácti let zjišťovali, jak Češi hodnotí vztahy České republiky s vybranými zeměmi.

"Jak už se zhruba od poloviny minulého desetiletí stalo dobrou tradicí, výrazně nejpříznivěji ze všech okolních, jakož i jiných zemí, jsou hodnoceny
vzájemné vztahy České republiky se Slovenskem," uvedl Jan Červenka z Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd.

Jako "velmi dobré" a "spíše dobré" je označilo dohromady 94 procent dotázaných, což je ještě o něco více než v minulých letech. Navíc "velmi dobré" hodnocení padalo u Slovenska jednoznačně nejčastěji. Češi hodnotili kladně vztahy i s celou řadou dalších zemí, ale v naprosté většině u nich volili možnost "spíše dobré".

Kladně Češi vnímají vztahy s některými západoevropskými státy - zejména s Velkou Británií, Německem, Francií, Rakouskem a Itálií, ve střední Evropě s Maďarskem a v zámoří se Spojenými státy. U všech těchto států vnímá vzájemné vztahy příznivě více než 80 procent dotázaných. Negativní hodnocení se zde ve všech případech dostalo hluboko pod hladinu jedné desetiny.

Rozporuplně Češi hodnotí vztahy s Polskem a Ruskem. Soužití se severním sousedem vnímají pozitivně tři čtvrtiny dotázaných, ale zároveň téměř pětina je označuje za špatné.

Poměry mezi Českem a Ruskem vidí kladně třípětinová většina lidí, ovšem opak si v tomto případě myslí více než čtvrtina, což je podíl srovnatelný s kritickým hodnocením vztahů s Ukrajinou, Izraelem a Čínou, které hodnotila pozitivně asi polovina lidí. Přesto i u těchto zemí stále ještě převažuje pozitivní hodnocení vztahů nad hodnocením negativním.

Převážně černě vidí Češi vztahy pouze s Íránem

Jedinou do výzkumu zařazenou zemí, u níž negativní hodnocení vzájemných vztahů s Českem převážilo nad pozitivním, zůstal podobně jako v předchozích dvou letech Írán.

Analýza také ukázala, že lidé s pravicovým smýšlením častěji pozitivně hodnotí vztahy s Německem, USA, Francií a Velkou Británií.

Z hlediska pohlaví se mezi muži v případe Izraele a Íránu objevoval častěji názor,
že vztahy Česka s nimi jsou špatné, zatímco ženy v tomto případe častěji volily
odpověď "neví". Absolventi vysokých škol zase pozitivně hodnotili vztah s Izraelem a Japonskem. Lidé důvěřující vládě pak o něco častěji kladně hodnotili vztahy Česka s USA, Francií, Ruskem, Čínou a Japonskem.

Obecně pak platí, že hodnocení vztahů s určitou zemí se výrazně zlepšuje
s rostoucími sympatiemi k této zemi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video