Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek ve Sněmovně

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek ve Sněmovně | foto: Petr Topič, MAFRA

Vláda slibuje v programu víc, než na co má peníze, kritizuje Kalousek

  • 544
Hlavní výhradou TOP 09 vůči programu vlády je podle exministra financí Miroslava Kalouska to, že je obrovský rozpor mezi výdajovými ambicemi vlády a rozpočtovými možnostmi. "Vláda může splnit své programové prohlášení, může se chovat rozpočtově zodpovědně, ale není možné oboje současně," řekl Kalousek. Kriticky program vlády hodnotí i ODS.

Exministr financí a šéf poslaneckého klubu TOP 09 tak reagoval na návrh programových priorit jednotlivých resortů, které budou spolu s koaliční smlouvou mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL součástí programového prohlášení vlády Bohuslava Sobotky.

Vláda v úterý návrh, který počítá například se zrušením penzijní reformy prosazené kabinetem Petra Nečase, s vyšší valorizací penzí a se zrušením většiny poplatků u lékaře, předložila zástupcům odborů a zaměstnavatelů v tripartitě. Ministři dokument schválí ve středu a příští týden s ním vláda požádá poslance o důvěru (dokument, o němž vláda jedná, najdete zde).

TOP 09 vyzvala vládu, ať podpoří brzdu proti dluhům

"Já se samozřejmě obávám o rovnováhu veřejných rozpočtů, pokud by ty sliby měly být skutečně naplněny, to je jedna z hlavních výhrad," řekl ve Sněmovně Kalousek. Uvítal, že se nová vláda přihlásila k evropskému fiskálnímu paktu. Vyzval ji proto, aby podpořila návrh finanční ústavy, kterou prosazovala již Nečasova vláda a kterou znovu předložila TOP 09. "V opačném případě by si protiřečili," řekl Kalousek.

Návrh počítá s konkrétními opatřeními takzvané "dluhové brzdy". Při dluhu vyšším než 50 procent HDP by vláda musela vázat minimálně tři procenta výdajů schváleného rozpočtu. Výdaje by nesměly převyšovat loňské a o pětinu by se snížily platy ústavních činitelů. Při vyšším dluhu než 55 procent HDP by musela předložit vyrovnaný či přebytkový rozpočet a při veřejném dluhu přes 58 procent by musela požádat Sněmovnu o důvěru.

"Jsme připraveni tento návrh podpořit," řekl předseda ODS Petr Fiala. Finanční ústavu prosazují občanští demokraté už od 90. let. "Pevně věříme, že to bude schváleno ve Sněmovně i v Senátu," řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Fiala: Plány vlády jsou slepencem, který nebude fungovat

Šéf občanských demokratů Petr Fiala ohodnotil plány vlády jako slepenec rádoby populárních opatření, který dohromady nebude fungovat, byť jednotlivá opatření mohou působit populárně.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura, předseda strany Petr Fiala a poslankyně Jana Černochová na tiskové konferenci ODS.

Fiala připomněl, že výše nezaměstnanosti dosáhla rekordní výše 8,6 procenta, protože práci nyní nemá 630 tisíc lidí. Program vlády podle něj navíc nepřináší návrhy, které by mohly nezaměstnanost snižovat. Kritizoval plán vlády zvyšovat postupně minimální mzdu, zavádět registrační pokladny a omezovat výdajové paušály pro OSVČ.

"Receptem je liberalizace pracovního trhu, částečné pracovní úvazky, daňové úlevy pro ty, kteří zaměstnávají dlouhodobě nezaměstnané," vyjmenoval Fiala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video