Hlasovací místnost v jedné z vesnic na Slovensku při referendu o právu...

Hlasovací místnost v jedné z vesnic na Slovensku při referendu o právu homosexuálních párů na manželství a adopci dětí. (7. února 2015) | foto: Reuters

Referendum bylo fiasko, Slováci se zachovali moudře, hodnotí média

  • 482
Slovenské referendum o rodině skončilo fiaskem, hodnotí nízkou účast slovenská média. List Sme označuje výsledek za moudrý. Křesťanští aktivisté naopak oceňují, že většina zúčastněných se vyslovila za tradiční rodinu.

„Referendum svého cíle nedosáhlo nikoli těsně, ani ne jen čestnou prohrou. Rozdíl v počtu lidí, kteří přišli tak či onak hlasovat, a lidí, kteří referendum odmítli coby nedemokratické a nevhodné, nebo jednoduše usoudili, že se jich problémy Antonína Chromíka a spol. netýkají, je výmluvný a nelze ho označit jinak, než jako debakl,“ napsal na svém webu list Pravda.

Slovenské referendum o rodině neplatí

Volič vhazuje svůj hlas do referenda o právu homosexuálních párů na Slovensku....

Hlasování, kterého se nakonec zúčastnila zhruba pětina voličů, zatímco pro platnost je třeba účast nadpoloviční, prosadila nevládní organizace Aliance za rodinu v čele s Antonínem Chromíkem.

Podle listu Sme se země zachovala moudře, když referendum o rodině, které v zemi prohlubovalo propasti, odmítla. „Dobrou zprávou je, že kampaň, která cíleně pracovala s předsudky, která povýšila pověry na úroveň vědy a která vytvářela občany druhé kategorie, nedokázala lidi mobilizovat,“ zdůraznil deník. Podle Sme avšak potrvá ještě dlouho, než lidé, kteří si mysleli, že svým hlasem chrání rodinu, pochopí, že vlastně pro řešení skutečných problémů slovenské rodiny nehnuli ani prstem.

List Denník N na svém webu napsal, že referendem o rodině kulturní válka ani zdaleka nekončí, skončila prý jen jedna z jejích bitev. „Vzhledem k tomu, že dříve než za tři roky se podobné hlasování konat nemůže, konflikt bude pokračovat ve formě pochodů či v parlamentu,“ soudí list.

Křesťanští aktivisté i obhájci homosexuálů vidí pozitiva

Aliance za rodinu uvítala, že výrazná většina zúčastněných podpořila každou ze tří referendových otázek. „Podle tohoto referenda to vypadá, že lidé jsou z 90 procent za manželství muže a ženy. Podle tohoto referenda je patrné, že lidé jsou pro to, aby děti měly otce a matku,“ usoudil Chromík.

Kromě návrhu na zákaz adopcí dětí osobami stejného pohlaví se Slováci mohli v referendu vyjádřit i k vyučování v oblasti sexuální výchovy a eutanazie na školách a k tomu, zda se manželstvím má nazývat pouze svazek muže a ženy.

Organizace Iniciatíva Inakosť, která na Slovensku zastupuje osoby jiné než heterosexuální orientace, zas ocenila nízkou účast na lidovém hlasování.

„Je to jednoznačná výzva k úvodu slušné diskuse o registrovaném partnerství,“ řekl šéf organizace Martin Macko. Do hlasovacích místností přišlo během plebiscitu pouze 21,4 procenta voličů. To je výrazně méně, než předpokládaly průzkumy veřejného mínění.

Současný právní stav na Slovensku je takový, že neumožňuje žádný svazek osob stejného pohlaví - ani manželství, ani registrované partnerství. Páry stejného pohlaví také nemohou adoptovat děti. Přesto mělo z pohledu Aliance za rodinu vyvolání referenda určitý smysl - posloužilo jako prostředek medializace problematiky.

Pokud by se bývalo podařilo odpůrcům rozšíření práv homosexuálů uspět a získat platnou většinu, voliči by tím zákonodárcům na dobu tří let zakázali případné rozšíření práv homosexuálů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video