František Laudát z TOP09 byl podle Liberálního institutu nejliberálnějším poslancem končící Sněmovny.

František Laudát z TOP09 byl podle Liberálního institutu nejliberálnějším poslancem končící Sněmovny. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Nejliberálnější byl podle hodnocení Laudát z TOP 09, naopak dopadla ČSSD

  • 173
Nejliberálnějším poslancem končícího volebního období byl František Laudát z opoziční TOP 09, nejméně liberální byli naopak Zdeněk Syblík z ČSSD a jeho stranický kolega František Adámek, tvrdí Liberální institut. Vyhodnotil celkem 31 hlasování, která podle autorů hodnocení ukazují, jak poslanci hájí občany před vládou.

„Vadilo nám, že se sleduje, jak moc poslanci chodí do práce, ale ne už tak, jak vlastně hlasují,“ uvedl ve středu Dominik Stroukal, ředitel Liberálního institutu, což je nestátní nezisková organizace, think-tank, jejímž cílem je rozvíjet ideje klasického liberalismu. Skóre poslanců, jak ho lidé z institutu vyhodnotili, vychází z metodiky americké organizace FreedomWorks.

Mezi prvními deseti figurují poslanci z TOP 09 a ODS, na konci žebříčku poslanci z ČSSD a také dva lidovci, ministr kultury Daniel Herman a šéf poslaneckého klubu Jiří Mihola. Oba ale reprezentují stranu, která je konzervativní, nikoli liberální. (Žebříček Liberálního institutu najdete zde.)

Hodnotili postoj ke kouření či k umělému oplodnění

„Do celkového pořadí jsme nakonec zahrnuli ty poslance, kteří se zúčastnili alespoň pěti hlasování, která jsme sledovali,“ řekl vedoucí projektu a ředitel výzkumu v Liberálním institutu Martin Pánek. Hodnocení tak vychází třeba z hlasování o EET, kontrolním hlášení, zákazu kouření v restauracích, zákazu kožešinových farem, o registru smluv či umělém oplodnění pro ženy. (seznam hlasování, která se započítávala)

Jedno z hlasování, které institut hodnotil, se týkalo třeba možnosti zapálit si v autě, v němž jede malé dítě. Kladný bod v „liberálním žebříčku“ pak dostal ten poslanec, který by kuřáky nijak neomezoval.

Poslanci vládního hnutí ANO získali ve sledovaných hlasováních méně negativních bodů než ČSSD a KDU-ČSL, což podle Pánka potvrzuje, že hnutí je v podstatě „opozicí ve vládě“. Nejliberálnějším poslancem ANO byl ministr obrany Martin Stropnický. Hodnocení KSČM, která v „liberálnosti“ v hodnocení poráží sociální demokraty a lidovce, podle zástupců institutu pomáhá, že jako opoziční strana nehlasovala pro vládní návrhy.

„Je pozoruhodné, že ačkoli se TOP 09 a ODS hlásí k pravici, nedokázali jejich poslanci nasbírat ani polovinu bodů,“ řekl Pánek, který do institutu přešel od Svobodných, když letos prohrál souboj o předsedu s Petrem Machem.

Liberální institut plánuje v projektu pokračovat i v budoucnosti. Chce monitorovat poslance i během příštích volebních období, hodnotit hodlá také senátory a europoslance a zveřejňování jejich postojů, jak přiznali autoři hodnocení, je má také přimět, aby se někteří „zastyděli“ a hlasovali více liberálně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video