Hodačovi hrozí trestní stíhání

Jiří Hodač, muž v čele České televize, má v rukou koncentrovánu velkou moc, ale nese i rozsáhlou odpovědnost, která ho může dovést až před soud. a to, že ve středu odpojil vysílání obou kanálů televize, čímž ji připravil o výnosy z reklam, mu podle názoru právníků hrozí trestní stíhání. Je důvodně podezřelý, že se dopustil trestného činu. Česká televize má vydělávat například vysíláním reklam. Tím, že on vysílání odpojil, tomuto zisku zamezil a nese odpovědnost za finanční ztráty ČT," řekl advokát Tomáš Sokol.

Podobně hodnotí situaci i další advokát Josef Lžičař: "Škoda nějaká vzniká, někdo za ni musí nést odpovědnost a vysílání přerušil pan Hodač." Rozsáhlé pravomoci generálního ředitele České televize Jiří Hodač beze zbytku využívá.

Aniž by se jako jeho předchůdci radil s managementem televize: vypíná vysílání, podepisuje pochybné výpovědi, sám uzavírá smlouvu s Radiokomunikacemi, dojednává spolupráci s náhradními soukromými studii mimo Kavčí hory.

Kromě trestního stíhání Hodačovi hrozí i to, že by po něm televize mohla v budoucnu chtít zaplatit například ztráty z neodvysílaných reklam nebo z nasmlouvaných pořadů.

Právníci, ale i policisté upozorňují, že k tomu, aby byl Hodač obviněn, by mu musel být prokázán alespoň nepřímý úmysl. "Tedy, že byl srozuměn s tím, že svým jednáním může způsobit škodu. Tento nepřímý úmysl se mu asi prokázat dá," míní Lžičař.

Trestní oznámení na Hodače kvůli škodám ČT už padlo. Policie však zatím neřekla, jestli je opodstatněné. Ředitel pražského úřadu vyšetřování Zdeněk Janíček uvedl, že jasněji by mohlo být už dnes: "Máme tu jednu složku, kde máme všechna trestní oznámení týkající se ČT. Na pátek jsou první předvolaní a pak se uvidí."

Hodačovi předchůdci Jakub Puchalský a Dušan Chmelíček se do podobných potíží nikdy nedostali. Kromě toho, že se za jejich éry žádná vzpoura nekonala, nikdy nerozhodovali úplně sami bez předchozích konzultací s dalšími členy vedení ČT.

"Bez výjimky jsem každou smlouvu minimálně konzultoval s příslušným ředitelem. Pokud se jednalo o smlouvu s radiokomunikacemi, konzultoval jsem to s ředitelem výroby a techniky, pokud to byly smlouvy o reklamách, tak s ředitelem finančním. To všechno bylo logické a nijak jsem neuvažoval, že bych jednal na vlastní pěst," prohlásil Puchalský.

Chmelíček potvrdil, že zákon dává řediteli obrovskou moc, ale že ani on nikdy nepostupoval sólo: "Od odpovědných šéfů jsem si nechával některé smlouvy i parafovat. Je to totiž taky o vzájemné komunikaci a důvěře k podřízeným. Protože na co bych je měl, kdyby mi nepomáhali a nekonzultovali to, čemu rozumějí."

Hodačovo vládnutí vypadá v praxi například tak, že finanční ředitel ČT se o výdajích televize (které nasmlouval Hodač) dozví, až když přijdou faktury. "O ničem se se mnou nebavil," potvrdil Ladislav Paluska.

Šéf personalistiky Milan Kříž byl zase zděšen, když viděl výpovědi rozdané revoltujícím redaktorům: "Nic takového bych řediteli nikdy nedoporučil. Výpovědi jsou podle mého názoru neplatné a případné žaloby mají šanci na úspěch."

Ředitel sekretariátu šéfa ČT Jiří Kučera uvedl, že s ním Hodač nemluví. "Jediné, co ho zajímalo, byla značka vozu, jakým pojede na vládu. Pak taky okamžitý převod podpisových práv k účtům ČT," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video