Hodač není schopen dodat zprávy

Ředitel České televize Jiří Hodač v pátek opět nedodal do vysílání ani minutu zpráv. Nesplnil tak hlavní pokyn Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která mu ve čtvrtek uložila, aby televize okamžitě začala plnit své veřejnoprávní poslání. "Výzva rady k obnovení vysílání na obou programových okruzích je z vaší strany opakovaně neplněna," napsal Hodačovi předseda rady Martin Muchka.

Hodačovo vedení však nařízení rady zjevně hodlá ignorovat. Ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková prohlásila, že diváci neuvidí zprávy do té doby, dokud ona a její lidé nebudou mít přístup do vysílacího centra. To už přes týden obléhají redaktoři, kteří stejně jako víc než polovina pracovníků ČT protestují proti novému šéfovi televize Hodačovi.

"Odmítám se pohybovat v ilegalitě a vysílat pokoutně z různých studií, když mám jedno přímo na Kavčích horách. Až budeme mít k dispozici budovu, která je k tomu určená, budeme zprávy vysílat," zdůvodnila černou obrazovku Bobošíková.

Popírá, že by pravým důvodem byla neschopnost její redakce zpravodajství zprávy připravit a odvysílat. "Myslím, že jsme už dokázali, že jsme schopni vyrábět zpravodajství. Pokud budeme mít studio a technické zázemí, které ti lidé blokují, není to pro nás problém," tvrdí Bobošíková.

Dosavadní zprávy, které doručila divákům, přitom byly výrazně kratší, komentované, bez zahraničních obrazových příspěvků, chyběl i vlastní sport.

Když Hodač ve čtvrtek večer po čtyřiadvacetihodinové pauze obnovil vysílání (ovšem bez zpravodajství), sebejistě prohlašoval, že sedmatřicet jeho lidí je schopno do šesti hodin zprávy spustit. Včera se ovšem ukázalo, že v tu chvíli to s novým zpravodajským týmem nebylo tak horké.

"K zásadnímu obratu došlo dnes, volají nám desítky zájemců o práci. Je to velký rozdíl oproti včerejšku, takže s týmem není problém. Máme redaktory, kameramany i technické pracovníky," řekl včera šéfredaktor Hodačova zpravodajství Stanislav Kněnický.

Nejnovější informace, fotografie a další články najdete ZDE.

O spoustě zájemců, z nichž si vybírají, Bobošíková v minulých dnech mluvila několikrát. Šance, že Bobošíková studio na Kavčích horách ovládne, se včera nezvětšila ani o milimetr. "Vzbouřenci" jej nadále odmítají opustit a na policii se Hodač spolehnout nemůže ani po celodenním vyjednávání. Policie oznámila, že pro zásah v televizi nyní neexistuje důvod a že i výpovědi rozdané revoltujícím redaktorům jsou pochybné.

Tím, že se místo Dobrého rána, pravidelných zpráv i jejich repríz (celkem pět hodin) na obrazovce objevoval Hodačův vysvětlující nápis, se Česká televize reálně přiblížila dvoumilionové pokutě. Za pokutu nese odpovědnost Jiří Hodač coby generální ředitel televize.

Rýsuje se tak scénář, který ve čtvrtek naznačili někteří členové vysílací rady: Hodač nebude schopen zpravodajství naplnit, ČT dostane pokutu, za kterou bude odpovědný ředitel, a pak je důvod k jeho odchodu. O sankcích proti ČT bude rada jednat na začátku ledna.

Do té doby je pravděpodobné, že pokud Hodač sám neodejde, ve své funkci vydrží. Rada České televize jej včera opakovaně podpořila, a dokonce ho vyzvala k tomu, aby k obnovení vysílání použil všechny dostupné právní prostředky.

"Policejní zásah je podle mě legální prostředek. Samozřejmě je třeba nejprve vyčkat, jestli soud vydá předběžné opatření," uvedla v televizi TV 3 členka rady Jana Dědečková. Dodala, že není důvod k tomu, aby Jiří Hodač odcházel.

V tuto chvíli už je ale také jasné, že žádná z politických stran osobu Jiřího Hodače ve vedení veřejnoprávní televize otevřeně nepodporuje. Hodačův odchod otevřeně žádají sociální demokraté a Čtyřkoalice.

Ani grémium ODS po svém včerejším zasedání neřeklo, že Hodač je mužem na svém místě a zvládá svou funkci.

Vedení strany pouze oznámilo, že Václav Klaus na první pracovní den nového roku svolal kvůli krizi v ČT schůzku šéfů ODS, Unie svobody, lidovců a sociální demokracie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video