Sněm hnutí ANO v Praze, 28. února 2015

Sněm hnutí ANO v Praze, 28. února 2015 | foto: Dan Materna, MAFRA

Hnutí ANO si nechalo od státu proplatit čtyři miliony korun za posudky

  • 104
Sněmovní kontrolní výbor zjistil, že vládní hnutí ANO si nechalo proplatit 4,09 milionu korun od Poslanecké sněmovny. Peníze šly na expertní posudky. Ty Sněmovna běžně proplácí třetím stranám, které je zhotovily, a ne poslaneckým klubům. „To jsme tu ještě neměli,“ řekl k tomu předseda výboru Vladimír Koníček.

Členové kontrolního finančního výboru na nedostatky přišli, když se probírali výročními finančními zprávami jednotlivých stran za rok 2014. Kromě hnutí ANO našel výbor problémy také u ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL.

Ve výročních zprávách strany uvádějí mimo jiné to, od koho získaly sponzorské dary a v jaké výši. Hnutí ANO vykázalo podle předsedy kontrolního výboru Vladimíra Koníčka (KSČM) dar od nadačního fondu, ač zákon uvádí, že politická seskupení je nesmějí od obecně prospěšných společností přijímat. 

Hnutí sice doplnilo podle předsedy výboru smlouvu na dar od hnutí Východočeši, otazníky ale budí skutečnost, že ANO uvedlo jako příspěvek od státu částku 4,09 milionu korun. Peníze inkasovalo od Sněmovny za různé posudky a dokumenty, které vypracovalo pro své poslance. „Je to situace, kterou jsme tu ještě neměli,“ podotkl Koníček. 

Podle šéfa poslaneckého klubu Hnutí ANO Jaroslava Faltýnka je ale vše v pořádku, hnutí má na tyto posudky účty a doloží je. „Jsou to věci jako monitoring tisku, analýzy, rozbor článků a podobně,“ vysvětlil Faltýnek, na co byly peníze použity.

Máme své vlastní odborníky, tvrdí šéf poslanců za ANO

Peníze na expertní posudky, které si zadají poslanci, Sněmovna běžně proplácí třetím stranám, tedy těm, které posudky vyhotoví, například právníkům. „Naše hnutí má tým lidí, kteří dělají tyto věci. Máme analytiky, lidi, kteří dělají monitoring tisku, rozbory článků, a k tomu všemu jsou samozřejmě doklady, které předložíme kontrolnímu výboru do poloviny příštího týdne,“ doplnil šéf poslaneckého klubu.

Jednoduchým výpočtem lze snadno zjistit, že částka ve výši zhruba čtyři miliony korun za rok představuje pro každého z poslanců hnutí ANO měsíční finanční přilepšení mírně přesahující sedm tisíc korun. Potvrdil to i Faltýnek. „Naši poslanci si u hnutí ANO objednávají služby a každý z nich měsíčně fakturuje zhruba sedm tisíc korun,“ řekl. 

Hnutí ministra financí Andreje Babiše podle výboru navíc nepředložilo u nepeněžitých darů jejich hodnotu a součty částek ze smluv s jedním dárcem peněz neodpovídají uvedené celkové vykázané sumě. Podobných nedostatků je podle informací z dnešního jednání výborů víc.

Nedostatky ve svých finančních zprávách měly i jiné strany. ČSSD a TOP 09 přijaly dar od firem, v nichž mají zprostředkovaně přes jiné společnosti podíly obce nebo jejich svazky. Sociální demokraté poslali podle Koníčka výboru právní rozbor, podle kterého se o porušení zákona nejedná. Stejně se dnes vyjádřil i člen výboru Štěpán Stupčuk (ČSSD). Podle Koníčka by to ale měl posoudit finanční úřad.

Některé strany uvedly souhrnný dar od drobných dárců, ale tyto dárce neidentifikovaly. Třeba v případě KDU-ČSL se jednalo podle Koníčka o 120 tisíc korun. Lidovci prý sdělili, že doklady dohledávají. „Prozatím má KDU-ČSL zprávu neúplnou,“ podotkl Koníček. Obdobný problém se podle něho vyskytl i u Strany zelených.

Výbor ve středu projednávání výročních finančních zpráv stran a hnutí za loňský rok na návrh Stanislava Pflégera (ANO) přerušil. Strany tedy dostaly čas, aby mohly nedostatky napravit. Pokud to neučiní, výbor je nahlásí finančnímu úřadu. 

Zprávy do Sněmovny dodalo v termínu 150 politických stran a hnutí. Z nich 120 je úplných, 30 stran a hnutí podalo zprávy neúplné. Stovka politických subjektů zprávy nedodala vůbec.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video