Skot, býk, kráva, stádo

Skot, býk, kráva, stádo | foto: Archiv MF DNES

Krávy na antibiotikách jsou klimatickou bombou. Hnůj má mnohem víc metanu

  • 114
Hnůj krav, které dostávají antibiotika, obsahuje až dvojnásobné množství metanu, než exkrementy skotu, který léky nepožívá. Ve studii zveřejněné v prestižním časopise britské Královské společnosti Proceedings B to uvedl mezinárodní tým vědců. Metan je jedním ze skleníkových plynů a výrazně přispívá ke globálním změnám klimatu.

Pokus vědci provedli na deseti kravách, z nichž polovině podávali tetracyklinová antibiotika běžná v živočišné výrobě. Ve hnoji skotu, který léky konzumoval, následně nalezli 1,8krát více metanu. U produkce oxidu uhličitého a oxidu dusného (rajský plyn) výrazné změny nenastaly.

Ke vzniku většího množství metanu ve vnitřnostech skotu dochází podle studie zřejmě kvůli tomu, že antibiotika ničí bakterie, a zároveň tak umožňují vyšší aktivitu rezistentních mikrobů, kteří metan produkují. Přesné příčiny zjištěného jevu ale vědci nadále zkoumají.

Převážná část metanu, který skot uvolňuje, odchází z jejich těl během říhání. Vědci proto nadále prověřují i to, zda antibiotika zvyšují koncentraci metanu i v tomto případě.

Metan vytvořený skotem přispívá výrazně ke globálním změnám klimatu. U přežvýkavců tento skleníkový plyn vzniká mikrobiálním rozkladem celulózy v bachoru. Ve hnoji tento proces ještě nějakou dobu pokračuje, a metan se tak z něj nadále uvolňuje.

Podle profesora Tima Morrise z britské veterinární univerzity v Nottinghamu je studie vzhledem k malému vzorku zkoumaných krav zatím spíše kuriozitou, může ale přispět k tomu, aby si zemědělci uvědomili nutnost omezení nadměrného užívání antibiotik v živočišné výrobě. To totiž podle něj vede nejen ke globálním klimatickým změním a vyššímu znečištění ovzduší, ale i k větší rezistenci lidského organizmu vůči antibiotikům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video