Petr Pithart

Petr Pithart | foto: Nguyen Phuong Thao

Hned 34 senátorů napadne náhubkový zákon u Ústavního soudu

  • 59
Stížnost na náhubkový zákon může před Ústavní soud. Podepsalo ji 34 senátorů, přitom stačilo sedmnáct jmen. Potřebné podpisy sehnal místopředseda horní komory parlamentu Petr Pithart. Senátorům se nelíbí tresty pro novináře za zveřejnění odposlechů.

Podle informací iDNES.cz místopředseda Senátu Petr Pithart sehnal podpisy třiceti tří kolegů pod stížnost na kontroverzní zákon paragraf 52, který je veřejnosti znám jako "náhubkový".

Senátoři už zákon jednou odmítli přijmout, ale poslanci je přehlasovali. Pod novelu se podepsal i prezident Václav Klaus.

Stížnost k Ústavnímu soudu, jejímž autorem je renomovaný právník profesor Jaroslav Fenyk, podpořilo dvojnásobné množství zákonodárců, než vyžaduje zákon.

"Nemůžeme vinit novináře z toho, že unikají informace," prohlásil před časem senátor Jiří Dienstbier.

Od 1. dubna hrozí novinářům vězení a vysoká pokuta za zveřejnění například informace o dopravní nehodě poslance nebo policejního odposlechu, z něhož vyplývá, že je politik napojený na organizovaný zločin.

České unikum, které omezuje svobodu slova, dorazilo také na půdu Evropského parlamentu. Na zákon tam upozornil německý europoslanec Alexander Alvaro.

"Obrátil jsem se na ni, aby prověřila, zda se český zákon slučuje s evropským právem na svobodu slova. Snad potvrdí, že český zákon je nepřijatelný. Doufám, že česká vláda odpovědi komise bedlivě prostuduje," řekl MF DNES.

Odpověď Alexanderu Alvarovi

"... komise poukazuje na to, že komise podle smlouvy o založení Evropského společenství a podle smlouvy o Evropské unii nemůže provést žádná šetření k údajnému porušení základních práv, která nemají žádný vztah k právu ES."  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video