
Jasmine Santanaová minulou neděli během potápění v Toyton Bay spatřila, jak se na mořském dně v asi desetimetrové hloubce něco třpytí.
K jejímu údivu to byla mrtvola hlístouna čevenohřívého, obří ryby, kterou námořníci dříve považovali za mořského hada.
Uvědomila si, že pokud by to vyprávěla svým známým, tak jí nikdo neuvěří, mořskou potvoru proto chytla za ocas a odtáhla ji ke břehu.
S vytažením na souš ji ale musela pomoci patnáct kamarádů. "Tak velikou rybu jsme nikdy neviděli," řekl agentuře AP Mark Wddington, který se Santanaovou pracuje v místním mořském institutu.
Velký mořský hadRybáři na Tchaj-wanu věří, že hlístoun předpovídá zemětřesení. |
Gigantická ryba podle něj uhynula přirozeným způsobem. Vědci z jejího těla odebrali vzorky, které poslali k rozboru na univerzitu v Santa Barbaře. Rozměry tvora se nyní mohou kochat studenti mořského institutu, poté bude jeho mrtvola pohřbena v písku. Až se všechny měkké tkáně rozloží, bude jeho kostra opět vystavena.
Hlístoun červenohřívý dorůstá délky až 12 metrů a váhy 270 kilogramů. Jeho vzhled, vzácnost a zbarvení daly mezi námořníky a rybáři vzniknout příběhům a pověrám. Je například pokládán za krále, který vede sledě a lososy během jejich migrace. V roce 2010 se vědcům podařilo pravděpodobně vůbec poprvé natočit hlístouna červenohřívého v jeho přirozeném prostředí (podívat se na něj můžete zde).