Hlinkova žena chce manželův chorobopis

  • 116
Manželka hokejového kouče Ivana Hlinky chtěla vidět písemné záznamy o léčbě svého manžela. Podobně jako mnoho jiných narazila. Smí příbuzní nahlížet do zdravotní dokumentace svého blízkého, který zemřel, a moci si tak ověřit, zda lékaři učinili pro záchranu maximum?

A mohou si alespoň vyžádat písemnou zprávu o průběhu léčby? Současné české zákony jsou hodně děravé.

Naposledy se to ukázalo v ostře sledovaném případu: na smrti Ivana Hlinky, který před měsícem zemřel po autonehodě v karlovarské nemocnici. A jeho žena chce odpověď na otázku, zda lékaři konali dostatečně rychle.

Když Hlinku přivezla záchranka do nemocnice, umístili jej lékaři na chirurgii, a nikoli na ARO. Na počítačový tomograf, který odhalil další závažná poranění, se dostal až s odstupem. Po dvou hodinách začal kolabovat a lékařům se jej už nepodařilo oživit.

Hlinkova žena Liběna v televizní upoutávce na pořad televize Nova Na vlastní oči tvrdí, že se nemůže dopátrat, jakým způsobem a na co přesně její manžel vlastně zemřel.

"V té době mi nepodali průvodní zprávu. Odmítli to s tím, že na to nemám ze zákona nárok. Prý záleží jen na dobré vůli lékaře, jestli ty informace podá," řekla Liběna Hlinková MF DNES. Dodala, že lékaři jí podávali zprávy ústně. "Nechci se ale pouštět do sporu s nemocnicí, to určitě ne," prohlásila.

Ředitel karlovarské nemocnice Jiří Štefan říká, že písemnou zprávu nemohli ze zákonných důvodů vydat. Odvolává se na zákon o zdraví lidu z roku 1966, podle něhož jsou lékaři vázáni mlčenlivostí.

Rodina má tak jedinou možnost: podat na postup lékařů stížnost. "My pak ustavíme komisi a nemocnice nám musí dokumentaci vydat," uvedl náměstek ministryně zdravotnictví Milan Špaček, který si pro změnu myslí, že "nemocnice by ji rodině ukázat měla."

Stejného právního názoru je ombudsman Otakar Motejl, který spor příbuzných s lékaři o vydání dokumentace už dvakrát řešil. Snažil se například pomoci Jaroslavě Boháčové, která se několik let snaží dozvědět, nač zemřel její muž po operaci žlučníku.

Výklad ombudsmana, že podle občanského zákoníku jsou "vykonavateli práv po smrti člověka jeho manžel či děti", v tomto případě podpořila i vláda. Praxi však zřejmě vyřeší teprve nový, jasnější zákon, který chystá ministerstvo zdravotnictví. Ten má umožnit příbuzným do dokumentace nahlížet, pokud to dotyčný člověk předem výslovně neodmítl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video