Hlídání objektů provází mlčení

Zlín - Ani plánovaný vojenský útok Spojených států na Afghánistán, ani hrozba džihádu - muslimské svaté války, se zatím výrazněji neprojevují na životě obyvatel Zlínského kraje. Lidé odpovědní za bezpečnost regionu většinou žádná mimořádná opatření nechystají. A pokud ano, nechtějí o nich mluvit.

"Opatření jsou stále stejná jako minulý týden. Řídíme se pokyny, které  vydala bezpečnostní rada státu, a podle jejích závěrů zatím republice ohrožení nehrozí," uvedl tajemník Bezpečnostní rady Zlínského kraje  Karel Malinovský.

Ve Zlínském kraji jsou vytipované podniky, které mohou - v případě  útoku na ně - představovat ohrožení pro obyvatelstvo. "Je jich  dvanáct a mají své vlastní krizové a havarijní plány, kterými se řídí. My přesně víme, co v případě jejich napadení máme dělat," tvrdí Karel  Malinovský.

Mezi dvanácti objekty je například sklad pohonných hmot v Loukově,  který se stal předmětem zvýšené ochrany už před týdnem, nebo Barum Continental v Otrokovicích. Kompetentní pracovnice otrokovického Barumu sdělila, že generální ředitel se k ochraně továrny nebude veřejně vyjadřovat.

Na seznamu rizikových objektů nefiguruje například Česká zbrojovka v  Uherském Brodě. Její mluvčí Milan Morkus uvedl, že ostraha v podniku je  přesto posílena.
"Na plném stavu udržujeme počet pracovníků ochranné služby. Nepodnikáme ale žádná mimořádná opatření," řekl Morkus.

Připustil, že zbrojovka může vzhledem k charakteru své výroby být  strategicky důležitým podnikem. Podnik vyváží zbraně přibližně do sto  zemí světa. "O konkrétních státech mluvit nebudu. Nevyvážíme je ale do  rizikových zemí. Ani kdybychom chtěli, jakože určitě nechceme, tak  nemůžeme. Nedovolí nám to legislativa. Ministerstvo průmyslu a obchodu  vydává na každý jednotlivý výrobek exportní licenci," vysvětlil Milan  Morkus.

Zvláštními bezpečnostními opatřeními se teď řídí také provoz  kunovického letiště, přestože například do Spojených států odsud  letadla nelétají. "Nějaká bezpečnostní opatření jsme přijali, takto  veřejně je ale sdělovat nemohu," odmítl pracovník řídící věže žádost o konkretizaci.

Obyvatele Zlínského kraje by před případným nebezpečím měly varovat  sirény. Některé se - ještě podle starého regionálního členění -  spouštějí v Brně, jiné lokálně přímo v obcích a ve městech. Velitel  Hasičského záchranného sboru v Uherském Hradišti Pavel Hráček  připustil, že všechny obce na tento způsob spouštění nejsou napojeny.

Problém to ale podle něj není. "V každé obci existuje ohlašovna požárů, na kterou máme spojení. Ta by  poté mohla vyhlásit například poplach. Ve všech okresních městech Zlínského kraje existují i sirény, do nichž je možné pronášet mluvené  slovo. Třeba v Uherském Hradišti je takových sirén pět. Ovládají je  mimojiné hasiči nebo městská policie," řekl velitel Hráček.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video