Vladimír Dryml

Vladimír Dryml | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Hledání nového lídra ČSSD: „mladí“ versus „problémoví“

  • 55
Sedm měsíců před volbou šéfa ČSSD začal tvrdý boj o uvolněné křeslo. Ve středu projevil zájem i senátor Dryml, který sbíral kompromitující materiály na kolegyni. Úřadující předseda Bohuslav Sobotka a šéf hejtmanů Michal Hašek - největší favorité na nového lídra ČSSD - by si teď měli dávat pozor, kdo kolem nich slídí, žertují sociální demokraté.

Do souboje o vedení strany ve středu nastoupil i senátor Vladimír Dryml. Ten Dryml, který před dvěma lety sháněl kompromitující materiály na svoji vnitrostranickou soupeřku v Královéhradeckém kraji Hanu Orgoníkovou.

"Pokud nespáchali nic špatného, nemají se čeho bát," reagoval včera Dryml na dotaz, zda podobné praktiky použije i na čerstvé soupeře. A do hlavních favoritů se hned pustil. Označil je za mladé a nezkušené.

BOJ O ŠÉFA čssd

Bohuslav Sobotka (38)

Kandidaturu potvrdil už na jaře. Má podporu části středočeských sociálních demokratů v čele s tamním hejtmanem Davidem Rathem. Sobotkovou výhodou je, že jako úřadující šéf je vidět. Kritici mu vyčítají "koženost".

Michal Hašek (34)

Šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman už kandidaturu také potvrdil. Stojí za ním většina hejtmanů i současných místopředsedů. Profiluje se jako příznivec nového stylu bez agresivity.

David Rath (44)

Středočeského hejtmana a "zlého muže" jmenoval jako vhodného kandidáta bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek. Rath však kvůli ostrému stylu není příliš oblíbený a nemá podporu. Spojil se proto raději se Sobotkou.

Martin Pecina (42)

Ambice bývalého ministra vnitra jsou známé. Dělal si dokonce zálusk na post premiéra. I proto však má ve straně málo sympatizantů. Navíc ještě ani není členem, nestihl do ČSSD vstoupit. Dříve byl v ODS.

Vladimír Dryml (51)

Oznámil svoji kandidaturu včera. Sociální demokraté ani veřejnost mu však nemohou zapomenout, že sháněl kompromitující materiály na kolegyni. Kvůli tomu Dryml příliš velké šance nemá.

"Haškovi se rozpadla krajská koalice a neumí držet slovo. Sobotka zase neumí ČSSD sjednotit. A vůbec se mi nelíbí, jak velký vliv získávají lidé z Brna a jižní Moravy," prohlásil v narážce na to, že kromě Sobotky a Haška jsou ze stejného kraje také místopředsedové Roman Onderka a Zdeněk Škromach.

Neberou Drymla vážně

Favorité však neberou Drymlovo rozhodnutí kandidovat do vedení příliš vážně. "Překvapuje mě, že stranu chce zachránit člověk, který měl velký problém, byl odvolán z funkce náměstka hejtmana, vyloučen z klubu zastupitelů a téměř i ze strany. Doufal jsem, že boj o křeslo šéfa bude souboj vizí, nikoliv kydání hnoje," poznamenal Michal Hašek. Drymlův výrok o vlivu jižní Moravy označil za "pravou myšlenkovou perlu".

Sobotka měl ve středu vypnutý telefon. Uvnitř strany se včera řešilo, o co Drymlovi jde. Je totiž jasné, že nesežene podporu, a otázkou je, zda ho vůbec nominuje jeho domovská královéhradecká organizace.

Pikle Sobotky s Rathem

Podle sociálních demokratů má jeho náhlý zájem souvislost s hejtmanem Davidem Rathem, který je jeho kamarád. Ratha do hry o posty "vyslal" bývalý předseda Jiří Paroubek, když ho o víkendu označil za vhodného kandidáta. Rath vzkázal, že o funkci šéfa usilovat nebude, ale uvažoval by o postu místopředsedy.

"S Rathem je domluvený Sobotka, že když ho Rath podpoří na předsedu, Sobotka ho podpoří na místopředsedu," popsal zákulisí jeden z představitelů ČSSD. Podle něj Drymla do boje o předsedu nastrčil právě Rath - aby za něj někdo převzal agresivní rétoriku a on bude půl roku "hodný kluk".

Kromě favoritů Haška a Sobotky, Paroubkova koně Ratha a nově i outsidera Drymla se v souvislosti s budoucím šéfem nejsilnější strany mluví i o bývalém ministrovi vnitra Martinu Pecinovi, který se svými ambicemi netají. Ten však ještě není ani členem ČSSD a stejně jako Dryml a Rath nemá podporu.

Někteří straníci teď naopak považují za favorita "třetího vzadu", brněnského primátora Romana Onderku, který svůj zájem nepotvrdil. Vyslovit se však může po komunálních volbách. Sociální demokraté budou volit vedení v březnu.

jsem velký a nepříjemný válečník

Je kandidatura senátora Vladimíra Drymla na šéfa ČSSD jen součástí vnitrostranické hry? Dryml to popírá.

Proč si myslíte, že zrovna vy jste záchrana pro ČSSD?
Měli bychom mít silné vedení. Současní dva kandidáti jsou mladí, nepříliš zkušení. Já jsem byl u úspěchu ČSSD ve volbách v roce 2008. O poplatcích si sice můžeme myslet, co chceme, ale přispěly k vítězství. A voliči mi dali důvěru i v senátních volbách, volili osobnost. Dostanete nominaci ve svém kraji? Jednám o tom. Mám výhodu, že se dokážu domluvit a držím slovo. Jedna z chyb ČSSD je, že její vůdcové se naučili nedodržovat sliby.

Buďte konkrétní.
To nebudu.

Jak vidíte své šance?
Jsem velký a nepříjemný válečník.

Není vaše kandidatura jen vnitrostranická hra?
Nepatřím ani k jedné z těch stran. Naši lidé si zvykli, že nemusí nést osobní odpovědnost za neúspěchy, a snaží se je zakrýt různými útoky proti úspěšnějším protivníkům. Cílem jejich her je zakonzervovat současný stav.

Straníci si dělají legraci, že budete na kandidáty znovu sbírat kompromitující materiály...
Pokud nespáchali nic špatného, nemají se čeho bát. Nesbírám materiály, ale nezastírám, že se ke mně spousta informací dostává, a je mou povinností některé ověřovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video