Bohuslav Sobotka na předvolební konferenci ČSSD

Bohuslav Sobotka na předvolební konferenci ČSSD | foto: Dan Materna, MAFRA

KOMENTÁŘ: Než poteče krev v ČSSD

  • 214
Sen o menšinové jednobarevné vládě podporované komunisty se sociálním demokratům začíná rozplývat. Panika, která kvůli tomu v ČSSD zavládla, je patrná. Na poslední chvíli strana šturmuje proti novým uskupením.

V Lidovém domě podcenili naštvanost mnoha lidí na strany, které se už po roce 1989 podílely na vládě. Což byli i sociální demokraté. Spravovali zemi osm let, z toho čtyři roky v nestabilní koalici, která vystřídala tři premiéry. A Bohuslav Sobotka jako ministr financí předvedl, že umí dluhy státu zvyšovat, i když ekonomika roste.

O část voličů sociální demokraté přicházejí i jednostrannou orientací na spolupráci s KSČM. Sázka na jednu kartu tak může stranu již podruhé přivést k "paroubkovské" výhře.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Václav Dolejší: Rittig se pod tlakem přiznal
  • Bohumil Pečinka: Deset stran, ale žádná výrazná premiérská postava
  • Ivan Fišera: Nepusťme do Sněmovny mocichtivé podivíny
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Tentokrát to ale vypadá na ještě více rozdrobenou Sněmovnu, kde na rozdíl od posledních voleb nebude možné, aby se na vládě dohodly pravicové strany.

Než se to Sobotka i jeho vnitrostranický rival Michal Hašek definitivně v sobotu večer od voličů dozvědí a než "poteče krev", mohou v ČSSD využít čas ke studiu programu konkurentů, s nimiž dosud pro sestavování vlády moc nepočítali. Na seznamu povinné četby pro lídry sociální demokracie je teď hlavně program ANO, jehož předseda Andrej Babiš jasně řekl, že nepůjde do koalice se "zkorumpovanou ODS a TOP 09".

Na sociální demokraty byl o poznání méně přísný, i když v některých bodech je program ANO spíše pravicový. Dohodu s ČSSD však Babiš nevyloučil, pokud nebude trvat na zvyšování daní.

Zatímco Sobotka se do ANO několikrát tvrdě opřel, třeba slovy, že nejrůznější populisté a velkopodnikatelé změnu k lepšímu nezajistí a jejich strany se rozpadnou dříve, než stačí splnit cokoliv z toho, co slibují, Hašek je zdrženlivější.

Na výslovnou otázku, zda je možná dohoda s ANO, mi jihomoravský hejtman řekl, že "zajíci se počítají až po honu" a že strana vyloučila spolupráci jen s ODS a TOP 09. Zjevně si je vědom, že aranžmá příští vlády může domlouvat právě on spolu s Babišem a prezidentem Milošem Zemanem. Případně ještě s lidovci, pokud se vrátí do Sněmovny. Výsledkem by pak ani nemusela být koalice těchto stran, ale dohoda o toleranci menšinové vlády.

V programech ČSSD i ANO je řada společných bodů. Třeba zavedení minimálního důchodu, majetková přiznání, rozšíření pravomocí NKÚ, zákon o státní službě, dohledatelnost vlastníků listinných akcií na majitele, zrušení poplatku za recept či větší kontrola dovážených potravin. S lidovci by se obě strany domluvily na společném zdanění manželů.

V programu ANO jsou ale i místa, na nichž může dohoda s ČSSD ztroskotat. Nejde jen o to, že pro Babiše i jeho hnutí je nepřípustné zvyšování daní. Politici sociální demokracie, kteří plánují zrušení penzijní reformy, také těžko skousnou, že ANO chce naopak prosadit automatické členství ve druhém pilíři pro nové účastníky pracovního trhu.

Pokud se do Sněmovny skutečně dostane sedm stran a výhra ČSSD nebude výrazná, může být právě dohoda s Babišem pro stranu jedinou možností, jak vůbec sestavit vládu, aby se volby již příští rok na jaře nemusely opakovat. Pakt ČSSD s ODS a TOP 09 by většina voličů těchto stran nepochopila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video