Novinář Ferdinand Peroutka

Novinář Ferdinand Peroutka | foto: MAFRA

Hledání Peroutkova článku je marné, Ovčáček poukazuje na jiné texty

  • 371
Hledání údajného článku Ferdinanda Peroutky, v němž měl známý prvorepublikový novinář použít titulek „Hitler je gentleman“, pokračuje bez úspěchu. Přestože znalci Peroutky uvedli, že článek neexistuje a ke stejnému závěru dospěl portál Demagog.cz, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček tráví volný čas četbou.

„Nechceme nic uspěchat, postupujeme velmi pečlivě zpětně od roku 1939. Této činnosti jsem se zhostil především já, jde o velmi zajímavou činnost, která prostřednictvím Peroutkových článků odhaluje myšlenkový a ideový základ oficiální reprezentace druhé republiky a protektorátu,“ uvedl Ovčáček.

O den dříve v rozhovoru pro Lidové noviny (LN) prezidentův mluvčí uvedl, že článek hledá hlavně ve svém volném čase. Tvrdí také, že nechce spoléhat jen na internetový archiv Přítomnosti (archiv je zde), ale chce se s výtisky seznámit fyzicky.

Zatímco ovšem Ovčáček odmítá byť jen připustit, že by se prezident zmýlil, když Peroutkovi přisoudil nejen titulek Hitler je gentleman, ale i výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výt s vlky“ (více zde), vypouští hradní mluvčí prohlášení, kterými si připravuje ústupovou cestu.

Na dopolední tiskové konferenci například uvedl, že se snaží i „hledat kontext historických událostí“. Pro zmíněné LN v pondělí uvedl: „Není to jen o tom, že se hledá nějaký článek. Jde také o to udělat si určitý obrázek o publicistické činnosti Ferdinanda Peroutky.“

Ovčáček namísto Zemanem zmíněného článku, který podle všeho neexistuje, začal předhazovat jiné texty, které Peroutka napsal. „26. dubna 1939, více jak měsíc po okupaci, píše o Adolfu Hitlerovi: ‚Německá říše oslavila 50. narozeniny svého vůdce způsobem, který odpovídá všem oněm pronikavým úspěchům, jež tento muž za pouhých šest let své vlády národu přinesl‘,“ uvedl Ovčáček (konkrétní článek najdete zde).

Ve stejném textu Peroutka také píše, že nikdo nemůže být zároveň Čechem a Němcem a že oba národy mohou mít společné státní představitele, ale nikoliv společné hrdiny. To už Ovčáček nezmínil.

Upozornil také na článek z 5. dubna 1939 - tedy tři týdny po okupaci - v němž Peroutka napsal: „Úmluva říšského kancléře s prezidentem Háchou, nařízení o protektorátu, projev protektora von Neuratha - to je nyní dohromady nová naše česká ústava.“ Výrok je součástí textu, v němž Peroutka burcuje k udržení národního uvědomění a jednoty.

Mluvčí Hradu, sám bývalý redaktor komunistických Haló novin, Blesku a Práva, na základě těchto textů vynáší kategorický soud: „Kdyby Ferdinand Peroutka v té době mlčel, tak by zůstal novinářem.“

Portál Demagog.cz komentoval v pondělí pátrání po článku za použití filmového příměru. „Hledání Peroutkova článku o Hitlerovi-gentlemanovi začíná připomínat strasti Indiana Jonese v příběhu o ztracené arše či svatém grálu. Na rozdíl od hrdinného archeologa ovšem mluvčí Ovčáček své pátrání do zdárného konce nedovede,“ napsal portál (viz zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video