(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Reuters

OČIMA STŘEDOEVROPANA: Česko hledá eurokomisaře. Zbytečně

  • 12
Poslední schůzka koaliční rady o obsazení postu eurokomisaře za Česko nebyla poslední a je otázka, zda ta dnešní bude. Přitom ta nejlepší místa už Česku utekla, takže lze s úspěchem pochybovat o tom, že by Česko mělo tak vlivný post, jako měl Vladimír Špidla, nebo velmi viditelný Štefan Füle.

Oba přitom pro svého nástupce či nástupkyni vytvořili dobré výchozí podmínky, protože po nich zůstal v Bruselu kus dobře odvedené práce, byť to tady v Česku téměř nikdo neocenil a asi neocení.

Stále méně důstojnou tahanici o návrh českého eurokomisaře, vybírat členy komise si bude nakonec její už téměř jistý nový předseda Jean Claude Juncker, si přitom mohlo Česko ušetřit. Za současné situace si totiž nejméně tři politická uskupení mohou nárokovat post v Bruselu.

Pohled Luboše Palaty

Pohled Luboše Palaty

Pokud jde o počet europoslanců, pak volby v Česku jasně vyhrála Evropská lidová strana, k níž se v Česku hlásí TOP 09 a lidovci. Ovšem v Česku kandidovali zvlášť, proto se tabulkovým vítězem, byť o prsa, stalo vládní ANO. Sociální demokracie ale díky těsnému výsledku získala stejný počet europoslanců a premiér Bohuslav Sobotka dělá vše proto, aby třeba s podporou lidovců prosadil svého kandidáta a mohl tak prohru v eurovolbách vydávat za vítězství.

Jenže se může stát, že tahanice o to kdo s koho nakonec udělají poraženého z České republiky. A na tu by pak nemusel vyzbýt například ani post eurokomisaře pro průmysl, jež je pro Česko z hlediska důležitosti našeho průmyslu a obrany jeho zájmů v odprůmyslněné Evropě klíčový.

Přitom stačilo málo. Stačilo na národní úrovni přijmout podobnou dohodu, kterou uzavřelo všech pět hlavních celoevropských stran a to, že post šéfa Evropské komise obsazuje vítězné uskupení. Šéfové států a vlád sice skřípali zuby, aby nakonec museli Jean Claude Junckera z vítězné Evropské lidové strany potvrdit. Příště už podobný princip půjde jen těžko odmítnout.

Proto by bylo dobré, kdyby se tento princip prosadil i v Česku. Kdyby Češi věděli, že budou hlasovat nejen o europoslancích, ale na základě dohody všech hlavních politických stran i o svém novém evropském komisaři, pak by nás to zbavilo nejen dnešních vládních tahanic.

Navíc by českých voličů mohlo přijít k volbám o něco víc. A nemuseli bychom se v unii stydět za tak mizernou účast, druhou nejhorší v EU, jako tomu je teď. Což mimochodem na naši váze v Bruselu a nárocích na slušný rezort v Evropské komisi také nepřidalo. Takže snad za necelých pět let to bude už lepší. Tedy pokud jsou naši politici poučitelní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video