Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hledání biblického ztraceného ráje

-
Je starozákonní legenda o Edenu slitinou mýtů, anebo vzpomínkou?

Co to vlastně byl Eden, či Rajská zahrada, o níž se píše v biblickém Starém zákoně v knize Genesis? Podle některých historiků jde jen o starou alegorii ztracené nevinnosti. Podle jiných to však bylo skutečné místo na mapě.

Novou teorii o reálné existenci biblického ráje představil britský archeolog David Rohl v knížce »Legenda: Původ civilizace«. Jeho pohled obrací naruby dosavadní biblickou představu o prvních lidech. Genesis neboli První kniha Mojžíšova, popisuje, jak Bůh vysadil v Edenu zahradu pro člověka, kterého poté stvořil, tedy pro Adama a později i pro Evu. Když však první lidé, navedeni zlovolným hadem, pojedli ovoce ze stromu poznání, Bůh je z Edenu vyhnal. Je možné, že by prapůvod této legendy měl kořeny v nějakém reálném místě? Část historiků, přezdívaných někdy edenisté, si to myslí. Ale kde v tom případě rajská zahrada ležela?

Čtyři řeky

Význam slova eden je nejasný. »Někteří vědci jej spojují se sumerským slovem, které znamená 'divočina' nebo 'planina'. Jiní v něm hledají odvozeninu od hebrejského slova s významem 'radost' či 'půvab',« uvádí Dennis Olson z teologické fakulty Princetonské univerzity v USA. Je zřejmé, že z těchto jazykových výkladů se ráj dost dobře lokalizovat nedá. V Genesis se píše, že Bůh vytvořil zahradu Eden »na východě«, což je míněno na východ od místa, kde se začala bible rodit ústním tradováním. Z tohoto pohledu by podle Olsena musel Eden ležet někde v Mezopotámii (v dnešním Iráku). Jediný konkrétní údaj v bibli říká, že z Edenu vycházela řeka, která se pak rozdělovala ve čtyři hlavní toky - Tigris, Eufrat, Gíchón a Píšón (český pravopis posledních dvou názvů použit podle ekumenického vydání bible z roku 1985). Tigris a Eufrat pramení v dnešním jihovýchodním Turecku, zato druhé dvě řeky jsou neznámé. K tomu Olson ve svém příspěvku pro encyklopedii Oxfordský průvodce biblí připomíná, že jméno Gíchón (s významem »gejzír«) je také označením jednoho pramene až v dalekém Jeruzalémě, čímž se situace dále zamotává. I tak se však mnozí edenisté na základě útržků z bible a dalších více či méně věrohodných indicií snaží Rajskou zahradu někam umístit v širokém okruhu Blízkého východu. Jeden z nejuznávanějších edinistů, Juris Zarins, profesor archeologie z amerického Missouri, napsal v článku pro renomovaný časopis Smithsonian v roce 1987, že Rajská zahrada zřejmě ležela na prehistorické planině, která je nyní zatopena v severní části Perského zálivu. Tam se vlévají řeky Eufrat a Tigris, jež už mezitím splynuly.

Indiana Jones je pro Írán

A do této vcelku už poklidně usazené, byť nevyjasněné situace vrazil s novou teorií britský archeolog David Rohl. Svým plnovousem a kloboukem připomíná filmového Indiana Jonese (postavu dobrodružného archeologa z filmů režiséra Stephena Spielberga), čímž si mezi seriózními vědci samozřejmě nepomohl. Podle něj Rajská zahrada ležela až v dnešním Íránu, poblíž severoíránského Urmijského jezera, kus od města Tabríz. Co ho k těmto závěrům vede? Kromě bible si všímal i dalších památek, včetně sumerských hliněných tabulek psaných klínovým písmem, které popisují 5000 let starou cestu do Edenu. Rohl připomíná, že řeky, z nichž se pak vytvoří velký Eufrat i Tigris, pramení v širokém okolí jím vytipovaného místa. O tajemných řekách Gíchón a Píšón rozhodl, že to jsou toky, jež dávno nesou zcela jiné názvy (Araks a Uizhun, tekoucí obě do Kaspického moře). Podobně jako jiní edenisté, ani Rohl nebere doslova biblickou zmínku o jediné řece, z níž čtyři ostatní toky vznikly, ale chápe ji jen jako odkaz na široké území prameniště.

Muž z červené země

Některé překlady bible soudí, že v původním textu byl Eden zmíněn jako zahrada obehnaná zdí. Rohl to vysvětluje tak, že jím vytipované údolí je obehnáno pásmem hor. Nad Urmijským jezerem se tyčí hory v barvě načervenalého okru. David Rohl také přichází s jiným pohledem na Adama a Evu. Slovem »Adam« Genesis pojmenovala prvního, Bohem stvořeného člověka, a ostatní biblické texty je používají jako celkové označení pro člověka či lidstvo. V hebrejštině původně zřejmě znamenalo »načervenalý«, případně »země«. Rohl soudí, že Adam, »muž z načervenalé země«, byl náčelníkem prehistorického kmene z rezavě vyhlížejících hor nad Urmijským jezerem. Eva (nad původním významem tohoto slova se jazykovědci přou) byla jeho manželkou z jiného kmene. Právě jejich spojení vytvořilo novou dynastii, což bible zobrazila jako zrod celého lidstva. Rohl se tak přiklání k teoriím, které biblickou stať o Rajské zahradě chápou jako alegorii pro historické období, kdy se lidé do té doby kočovní lovci a sběrači plodů - usadili na jednom místě a začali se živit spolehlivějším zemědělstvím. Podle historiků zabývajících se biblí to bylo někdy v letech 9000 až 7000 před naším letopočtem.

Špatný konec Eufratu

Rohlově knize »Legenda: Původ civilizace« (Legend: The Genesis of Civilisation) dávají ostatní vědci odlišné nálepky. »V jeho práci jsou poznatky, které nemůžeme odmítat,« říká David Ilan z Hebrejské univerzity v Izraeli. »Nutí nás znovu se zamyslet nad tím, jak vykládat bibli - je to historická kniha, anebo slitina mýtů a faktů?« Juris Zarins se drží své už zmiňované teorie o umístění Edenu: »V Rohlově teorii jsou skutečně velmi zajímavé části. Ale je na špatném místě - je na nesprávném konci Eufratu.« A šedá eminence archeologů zabývajících se biblí, devětaosmdesátiletý Izraelec Avraham Biran, je zcela nekompromisní: »Nemůžete jen teoretizovat na základě bible a dalších textů. Musíte mít přesvědčivé archeologické důkazy, a ty chybějí.«

Ráj? Ne, peklo!

O Rohlově teorii se diskutuje, seriózní televizní stanice BBC a Discover Channel o ní připravují dokumentární filmy. Charles Sennott, reportér listu Boston Globe, se vydal do míst, kam Rohl umístil Rajskou zahradu. V okolí Tabrízu našel kouřící komíny chemiček a vzduch plný zažloutlého dýmu. Lidé v ostře kontrolované íránské společnosti se s ním jako s cizincem nechtěli příliš bavit. »Copak tohle vypadá jako ráj?« podivil se jeden. »Tohle není ráj, to je peklo.«

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Státu propadly pozemky za pět miliard. Vlastníci se o ně včas nepřihlásili

20. dubna 2024

Premium Česko letos velmi zbohatlo. Získalo do svého majetku rozsáhlé pozemky miliardových hodnot po...

Režim nás zatáhne do války, děsí se Íránci. Ultrakonzervativci v zemi posilují

20. dubna 2024

Premium Zdaleka ne všichni Íránci podporují místní konzervativní islámský režim a jeho válečné choutky....

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...