Hledám práci. Zn.: bývalý ministr

  • 17
Psalo se léto 1997 a Ivan Kočárník, tehdy čerstvý exministr financí za ODS, zamířil z úřadu přímo do představenstva polostátní České pojišťovny. Opoziční sociální demokraty to rozzuřilo. "Na bývalé ministry by se měla vztahovat inkubační doba, po kterou by některé druhy práce prostě nemohli dělat," tvrdil tehdejší bezpečnostní expert ČSSD Jaroslav Bašta. A Miloš Zeman dokonce sliboval, že jeho strana příslušný zákon samozřejmě předloží.

Po čtyřech letech vlády sociálních demokratů se odcházející ministři mohou zachovat úplně stejně jako Kočárník. Zemanem slibovaný zákon vláda nikdy ani neposlala do parlamentu.

"Když politik odchází, tak mu nelze zakázat pobyt v soukromém sektoru," říká dnes místopředseda vlády Pavel Rychetský. "Ale měl by mít zakázán pobyt buďto v té části sektoru, který patří státu, jako je třeba ČEZ, anebo v té části, která je od státu privatizovaná." Proč tedy vláda k ničemu podobnému nepřistoupila?

Rychetský to vysvětluje tím, že vláda navrhla zákon, který měl změnit platy ústavních činitelů. Sněmovna ho odmítla, a tak vláda další "omezující" zákony už ani nepřipravovala. Obdobně ve sněmovně narazil senátor ODA Michael Žantovský, který příslušnou změnu zákona o střetu zájmů sepsal sám.

Ministři navíc dodávají: kdybychom si "karanténu" dobrovolně uložili, chtěli bychom za to více peněz na odchodném. Dnes si mohou členové vlády odnést - podle délky pobytu ve funkci - maximálně pět platů: u řadového ministra 450 tisíc korun, premiér má nárok na 675 tisíc. To platí, pokud člen vlády nemá ještě jinou ústavní funkci, třeba poslanecký mandát.

"V zemích, kde karanténa je, třeba v Rakousku, zůstává ministrovi plat až do smrti. A to by nebylo nezajímavé," usmívá se Rychetský. Podobně to vidí i odcházející ministr bez portfeje Karel Březina, o němž se v kuloárech mluví jako o posile Českého Telecomu - tedy polostátní firmy. (Sám Březina to však popírá.)

"Jsem pro karanténu, ale tu pak musí stát ocenit. Člověk, který odejde z politiky, nemůže zůstat naprosto bezprizorní," míní Březina. "V soukromých firmách lidé také dostávají odstupné."

Bývalý ministr Karel Kühnl z Koalice si nemyslí, že by měl přechody ministrů do normálního života řešit zákon: jistá karanténa by podle něj měla být požadována "morálně. "To odchodné není malé a na překlenutí určité doby stačí," říká Kühnl.

Během vlády ČSSD se nezměnila ještě jedna výsada bývalých ministrů - po odchodu z funkce mu zůstává na tři měsíce auto i s řidičem a placeným benzinem.

A jakkoliv jsou zákony upravující odchod ministrů do civilního života ve světě různé, tříměsíční placený odvoz je spíše raritou. Obdobný předpis, vzniklý ještě za federace, platí ještě na Slovensku. Třeba v Polsku či Maďarsku je taková praxe neznámá. V Německu může odcházející ministr dostat ochranku, pokud pro to existují vážné bezpečnostní důvody.

Čeští exministři si svou výsadu oblíbili: tři měsíce zdarma se například vozili všichni odcházející ministři pravicových vlád Václava Klause. A když se jich na to přišli novináři zeptat, reagovali podrážděně: "Nechte toho, máte zdravej rozum?" řekl Respektu bývalý ministr vnitra Jindřich Vodička, který jel deputátním vozem po odchodu z vlády zakládat v lednu 1998 Unii svobody.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video