Poctiví nálezci pokladů si v Česku přijdou jen na pár korun a dobrý pocit. Ilustrační foto

Poctiví nálezci pokladů si v Česku přijdou jen na pár korun a dobrý pocit. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hledač vykopal v lese na Chebsku stříbrný poklad

  • 32
Opravdový stříbrný poklad - kupu mincí ze 13. a začátku 14. století - objevil Emil Malý v lese u obce Svatý Kříž na Chebsku. Celkem 87 haléřů Schwäbisch Hall, jejichž hodnota dosahuje téměř 150 tisíc, odevzdal muzeu. Od státu dostal odměnu 276 korun, taková je totiž hodnot materiálu.

Člověk, který mince někdy před sedmi sty lety do země zahrabával, zřejmě hodně spěchal. "Asi byl v nouzové situaci. Ležely v jamce podobné důlku na kuličky. Dno bylo jen patnáct centimetrů pod povrchem. Původně byly mince v koženém váčku, který se ale časem rozpadl," popsal nález Emil Malý z Klubu hledačů historie.
 
Archeologové z Karlovarského krajského muzea jsou nadšeni. "Vážíme si toho. Takových předmětů se do muzea příliš nedostává, většina jich končí na burzách nebo v zahraničí. Hledačů pokladů jsou tisíce," chválí Malého archeolog Jiří Klsák.

Objev je výjimečný z několika důvodů. Jde o první hromadný nález haléřů ze středověké říšské mincovny Hall am Kocher na českém území. Dosud se vynořovaly jen jednotlivé exempláře. Z numismatického hlediska se jedná o vzácnou ražbu mincí, které se na domácím sběratelském trhu objevují ojediněle. Pro odborníky je cenné i to, že se vše dozvěděli a mohli zdokumentovat, kde přesně mince ležely.

Místo nálezu je podle nich jasným důkazem existence obchodní cesty z Německa do Chebu v období středověku. Právě u této cesty si kdosi peníze narychlo schoval. Archeologové prozkoumali široké okolí a našli ještě několik podkov z té doby.

Emil Malý o sobě říká, že patří k většině těch slušných hledačů, kteří s detektory kovů pátrají hlavně po válečných předmětech. Sdružení, kterému předsedá, má své stanovy, etický kodex a s archeology spolupracuje.

Na případu středověkých mincí chtěl Emil Malý ukázat, jak nesmyslný je zákon o státní památkové péči. Speciálně ta část, která hovoří o odměnách za podobné nálezy. Vždyť stát musel zaplatit tisíce korun jen za různé posudky odborníků, aby pro nálezce vypočítal odměnu - 276 korun. "Trapný výsměch," komentoval výši nálezného archeolog Klsák.

Předání pokladu ocenil až krajský úřad
Nakonec se tím uznalým a štědřejším ukázal Karlovarský kraj. Krajští radní ve čtvrtek rozhodli, že Emilu Malému vyplatí za odevzdání mincí odměnu 14 355 korun. Tedy deset procent z odhadnuté kulturně-historické hodnoty starého platidla.
 
"Jeho hodnota je značná, a přitom státní odměna nemůže snad nikoho motivovat k odevzdání pokladu," vysvětlil náměstek hejtmana Jiří Behenský. Karlovarský kraj chce v tomto smyslu navrhnout úpravu chystaného zákon o památkové péči.

Emil Malý považuje mimořádnou odměnu za 'velmi pěkný a zajímavý počin'. A možná i za precedens. Poklad je nyní podle ředitelky Karlovarského krajského muzea Evy Dittertové v péči odborníků - konzervátorů v Praze. "Mince budou součástí našeho sbírkového fondu," řekla.

Odevzdali byste nalezený poklad?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 26. srpna 2007. Anketa je uzavřena.

NE
NE 1084

ANO
ANO 445

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video