Hledá se vláda. Ve sněmovně je však klid

  • 8
Skoro to vypadalo, jako by byli po celé čtvrteční dopoledne hlavními hráči při sestavování příští vlády občanští demokraté. Na rozdíl od svých kolegů z ostatních stran "šmejdili" v kuloárech Poslanecké sněmovny téměř ve stoprocentním počtu.

Jinak působila poloprázdná sněmovna v den, kdy se o pár stovek metrů dál, na Pražském hradě odehrávala jednání o nové vládě, až neuvěřitelně ospalým dojmem.

"Tak držím palce, Mirku," vyprovázeli občanští demokraté po zasedání svého klubu na cestu na Hrad předsedu Mirka Topolánka. Ten měl přitom přijít na řadu až po obědě.

Dopolední "audience" u prezidenta totiž patřila novému šéfovi sociálních demokratů Stanislavu Grossovi. Jenže sociální demokraté se tvářili, že o nic nejde. "Jestli mi Standa po schůzce zatelefonuje? Proč by měl? Co se dělo, to mi poví, až dorazí," odrážel otázky místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, když krátce po jedenácté neuspěchaným krokem dorazil do hlavního sálu.

Měl pravdu. Gross cestou z Hradu nikomu z kolegů nezatelefonoval. Gross dal hlavu dohromady se Škromachem, ministrem kultury Pavlem Dostálem a předsedou sněmovny Lubomírem Zaorálkem až během polední přestávky.

To Topolánek a předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek své kolegy tak dlouho nenapínali. Jakmile si u Klause řekli každý své, vytáhli mobilní telefony a o zážitky se podělili se spolustraníky.

"Předseda mi volal hned, jak šel od prezidenta. Měli jsme to domluvené," řekl místopředseda ODS Petr Nečas. Telefonátu s čerstvými informacemi se dočkali i poslanci Vlastimil Tlustý a Ivan Langer.

Šéf lidovců Miroslav Kalousek, který na Hradě přišel na řadu jako poslední, volal za chůze pražskou Nerudovou ulicí. První, jehož číslo vytočil, byl místopředseda Jan Kasal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video