Hledá se Přemysl Oráč, tak jsem tady

  • 31
Když Jaroslav Bureš neprojde v první volbě, bitvu o prezidentský post vzdává. Říká, že do přímé volby by šel jen tehdy, pokud by měl podporu ČSSD. Řekl to v rozhovoru pro MF DNES.

Máte svou kampaň do detailu promyšlenou, včetně embéčka, to už musíte mít představu...

Ježíšmarjá, embéčko jsem si koupil dávno. A proč by se mi teď nehodilo?

Ale já vám to nevyčítám, jen jsem chtěla říci, že máte kampaň do puntíku připravenou. Takže byste už mohl vědět, koho byste si chtěl na Hrad přivést do klíčových odborů?

Samozřejmě, že takové lidi mám. Ale jejich jména říkat nebudu.

Proč ne? Co když je mezi nimi nějaký nový Miroslav Šlouf?

To v žádném případě. Jsou to vesměs mladí lidé, kteří pobývali v zahraničí, něco dokázali a přes své mládí mají poměrně velké zkušenosti. Nechci je předem prozrazovat, kdybych se na Hrad nedostal, mohli by teď zbytečně přijít o práci.

Koho byste si na Hradě naopak ze současného týmu nechal?

Například šéfa protokolu, to je, myslím, velmi schopný člověk.

A co odbor, který připravuje milosti?

Ten musí projít výraznou obměnou. Například by se musela okamžitě změnit praxe, kdy se udělené milosti nezdůvodňují. Veřejnost má právo posoudit důvody, které k milosti vedly. A hlavně - kancelář prezidenta nesmí na ten spis hledět tak, že ho celý prostuduje a řekne: Soudy to udělaly špatně. Od toho tu není. Je tu od toho, aby řekla: Tento člověk se ocitl v mimořádné lidské situaci, kdy lze uvažovat o milosti.

Udělil byste milost cyklokrosaři Šimůnkovi?

Nikdy. Dopustil se hrubého porušení předpisů v dopravě. Řidič, který předjíždí na plné čáře, je u mne prase. A jeho čin měl za následek smrt několika lidí. A navíc v tom byla ta obrovská nespravedlnost: on si jede v silném autě, perfektně zabezpečeném airbagy, a buchne to do staré škodovky. A nakonec se dočkal toho, na co spoléhal - milosti. Ale pozor, já si Šimůnka nesmírně vážím, je to pro mne vynikající sportovec, milost bych mu však nedal.

Jste pro to, aby prezident mohl zastavovat stíhání ještě před verdiktem soudu?

Ne, považuji to za velmi nedobrou věc. Dám příklad: je špatné, že justice nemohla dokončit práci třeba u toho starého pána, který si myslel, že když si bude vařit čaj z marihuany, bude na tom dobře. Nikdo by ho neodsoudil. Tím jsem si jist. Ale když se nenechá soudu říct jeho názor, stále se mohou psát články: kdekdo marihuanu kouří, ale justice se na to kouká takhle. Nekouká.

Jak to můžete vědět? Ten muž vaši jistotu neměl a visela nad ním hrozba, že bude potrestán za nesmyslnost?

Ale houby. Žádný trest by nedostal. Ale zastavit to uprostřed nemá smysl, vyvolává to otazníky a nikomu to neprospívá. Třeba Chadimová: kdyby se nedočkala dobrodiní milosti, byl by její případ dávno skončený. Pro soudce to taky není žádný povznášející pocit: ať dělá, co dělá, stejně to nemá žádnou cenu.

Říkáte, že prezident musí vládnout autoritou. Ale máte ji vy sám? Unie svobody říká, že ne, lidovci a velká část ČSSD rovněž.

Ani ti, s kterými přátelsky hovoříte ve sněmovně, vám do očí neřeknou, koho podporují. Jsem si jist, že moje autorita je u řady poslanců jiná než ta, která vyplývá z oficiálních prohlášení.

Když jsme u té autority, myslíte, že si ji člověk získá tak, že coby ministr sjede justiční stráž u vchodu vrchního soudu, protože mu při jeho návštěvě nepodala hlášení?

Ale oni tam stáli takhle s rukama v kapsách (Bureš názorně předvádí) a řekli: Dobrý den. Tak jsem se vrátil a říkám: Pane nadstrážmistře, vy neznáte své služební povinnosti? To je celé. Kdybych to neudělal, tak to prostě není možné. Justiční stráž je ozbrojený sbor.

Kdyby neměli ruce v kapsách a řekli dobrý den, bylo by to v pořádku?

Aspoň to. Oni mi měli říct: Pan předseda soudu vás očekává. Nebo aspoň nějakou reakci bych očekával.

Třeba vůbec nevěděli, za kým jdete. Není to prostě zbytečné bazírování na nedůležitých věcech?

Není. Vy jste nebyla na vojně, tak nevíte, o čem mluvíte. Když se takové věci přejdou, můžeme se dočkat, že na noc budovu soudu nezamknou. Jakmile dáte najevo, že nemáte zájem na disciplíně, tak je problém. Kouzelné je, že si na to vlastně vůbec nepotrpím. Ale tak moc mi to zase nevadí.

Když už jsme u těch historek, týdeník Reflex napsal, že jste zhrzeně opustil jednání, když byla šéfkou Nejvyššího soudu jmenována Eliška Wagnerová, a ne vy...

Ta je taky dobrá.

Není pravdivá?

Odešel jsem, ale ne proto, že jsem nebyl jmenován já, ale protože byla jmenována doktorka Wagnerová a jiní, kteří by si to podle mého názoru zasloužili, byli pominuti. A to nemluvím o sobě.

Nebyl jste to tedy vy, kdo v tu chvíli dělal z úřadu holubník?

Vždyť ta porada byla stejně ukončena. Odešel jsem o vteřinku dřív. Ale víte, co je zajímavé, jak ta informace vyšla najevo. Hlásí se k ní někdo? "Miluji" lidi, kteří takhle někde bokem něco trousí. Jediná nejvyšší státní zástupkyně Benešová, s kterou se názorově neshodujeme, veřejně klidně řekne: Je takový a makový.

Před časem jste se přestěhoval z paneláku do centra Prahy. Od koho máte byt pronajatý?

Můj dlouholetý kamarád je majitelem domu v Dlouhé ulici a nabídl mi, abych si na své náklady zrekonstruoval jeden z uvolněných bytů. Zajásal jsem, protože to byl můj vysněný byt - secesní a velký.

Kdo je majitelem toho domu?

Pan Svoboda, můj kamarád.

Neorientuji se ve vašich kamarádech, tak nevím, kdo je pan Svoboda.

Je prezidentem velké farmaceutické firmy.

Jaký platíte nájem?

Platím dost, ale cenu vám neřeknu, protože to je dohoda s majitelem.

Proč to nemůžete říct? Je přece v zájmu prezidentského kandidáta, aby měl všechno průhledné.

Platím dost.

Za takový byt se platí asi 16 tisíc měsíčně.

Je to o něco víc.

Pokud se stanete prezidentem, kde hodláte bydlet?

Bude-li to z protokolárních důvodů možné, chci zůstat v tomhle bytě. Jestli to bude jenom trochu možné, nechci nic na svém životě měnit. Manželka má panickou hrůzu, že by přestala pracovat v Živnobance.

Nepočítáte, že by se stala první dámou na plný úvazek?

Ani omylem, má svou práci ráda a nechce nic měnit. Domluvili jsme se, že splní to, co bude třeba, ale své práce se nevzdá. Samozřejmě se může ukázat, že jsem snílek, a takto to nepůjde.

Pokud vám nevyjde první volba, půjdete do druhé?

Myslím, že ne. Jestliže se na mé osobě nebude schopen parlament shodnout v první volbě, proč by se na mně měl shodovat ve druhé volbě?

A přímá volba?

Šanci uspět v přímé volbě může mít ten, kdo dokáže dokonale zvládnout mediální kampaň, a to vyžaduje velké množství peněz. Já jsem své finanční možnosti už prakticky vyčerpal. Kdyby mě podpořila ČSSD a poskytla mi svou stranickou pokladnu a podporu, to by bylo jiné.

Proč myslíte, že zrovna vy máte být prezidentem?

Pro český národ je příznačné, že hledá i v téhle souvislosti Přemysla Oráče. Hledá se osoba, u níž jsou nejlepší předpoklady pro výkon prezidentských kompetencí. A já si myslím, že většinu z nich budu schopen dobře vykonávat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue