Jedním z těch, jejichž jména padají v souvislosti s hledáním "nezávadného" premiéra, je bývalý ministr průmyslu Vladimír Dlouhý.

Jedním z těch, jejichž jména padají v souvislosti s hledáním "nezávadného" premiéra, je bývalý ministr průmyslu Vladimír Dlouhý. | foto: David Port, MF DNES

Hledá se premiér, který by nikomu nevadil

  • 1732
Česko hledá premiéra pro nepolitickou vládu, která by zemi dovedla k předčasným volbám. Musí se líbit všem: od pravicové ODS až po levicové komunisty. Slovy prezidentova poradce Miroslava Macka musí být "nemastný, neslaný".

Oficiálně žádného kandidáta ještě nikdo nepotvrdil, ale mezi politiky se už spekuluje o několika jménech: poslední československý premiér Jan Stráský, členka bankovní rady ČNB Michaela Erbenová, někdejší ministr průmyslu Vladimír Dlouhý nebo bývalý šéf legislativní rady vlády Jaroslav Bureš.

Jediný z nich, kdo je ochoten připustit, že by nabídku křesla přijal, je Stráský. "Uvažoval bych o tom. Záleží na tom, na jak dlouho by to bylo," říká muž, který dnes pracuje jako šéf jihočeského krajského úřadu.

Má tradičně blízko k prezidentovi Václavu Klausovi.
Stejně tak i Michaela Erbenová, jejíž další kariéru má Klaus v rukou: letos jí končí v centrální bance šestiletý mandát a bude na prezidentovi, zda ho prodlouží.

Přijala by post premiérky? "To je nemístná debata, nikdo se mnou o tom nemluvil," uvedla Erbenová.

Vybraný nestraník má po neúspěchu Topolánkovy vlády sestavit úřednický kabinet, jenž by za podpory všech pěti parlamentních stran dovedl zemi k předčasným volbám.

Podle informací MF DNES vedení ODS příliš nechce, aby byl premiérem bývalý politik. Spíše prosazuje někoho z akademické půdy.

Už ve čtvrtek prezident Klaus kvůli tomu zahájí schůzky s lídry stran. - více zde

Místopředseda ODS Pavel Bém řekl, že už jsou tři kandidáti. Strana to popírá a Bém couvl. Myslel prý na lidi, které preferuje on. "Nevím, proč to udělal," řekla místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Někdo jako ekonom Švejnar
Lidovci, zelení i sociální demokraté shodně tvrdí, že s nimi nikdo z ODS ani z Hradu žádné jméno kandidáta do čela úřednické vlády nekonzultoval.

"Mohl by to být typově někdo jako ekonom Jan Švejnar. Měla by to být ještě méně politická vláda než kabinet Josefa Tošovského v roce 1998," míní předseda Strany zelených Martin Bursík, který byl v Tošovského přechodné vládě ministrem životního prostředí.

Paroubek už má přeběhlíka?
Kdo je zásadně proti plánu úřednické vlády, jsou sociální demokraté. A šéf ČSSD Jiří Paroubek naznačil, že už má jméno 101. poslance, který by mohl dát šanci menšinové vládě, kterou by podpořili také komunisté.

"Nehovořil bych o přeběhlíkovi, ale o člověku, který konstruktivně podpoří levostředový program a vládu," uvedl Paroubek. Prohlásil, že už kvůli tomu jednal s některými jednotlivými poslanci.

Paroubek odmítá v této chvíli říci, ze které strany by se jeho stoprvní hlas rekrutoval. Šéf ČSSD věří, že když Klausovi předvede, jak sestaví většinu, prezident ho jmenuje a pokus o úřednickou vládu se ani konat nebude.

"A když nedostanu pokus od prezidenta, tak od předsedy Sněmovny ve třetím pokusu. My vznik úřednické vlády neumožníme," zdůraznil Paroubek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video