Americký prezident Barack Obama sleduje operaci proti bin Ládinovi. (1. května...

Americký prezident Barack Obama sleduje operaci proti bin Ládinovi. (1. května 2011) | foto: AP

Události roku podle Američanů: Smrt bin Ládina i finanční trable EU

  • 15
Nejvýznamnější letošní událostí roku je smrt Usámy bin Ládina. Vyplývá to z ankety mezi významnými americkými novináři. Vysoko se umístila i tragédie ve Fukušimě nebo ekonomické problémy na obou březích Atlantiku.

Mediální události roku volili v anketě agentury AP američtí šéfredatkoři a reportéři. Usámu bin Ládina, který letos získal prvenství, následovaly katastrofy v Japonsku - zemětřesení, tsunami a jaderná havárie ve Fukušimě. 

Třetí příčku získalo v hlasování 247 respondentů arabské jaro, tedy série povstání, jež otřásla severní Afrikou a Blízkým východem, zatímco na čtvrtou pozici hlasující umístili finanční turbulence Evropské unie.

Mezinárodní charakter nejvýše postavených událostí kontrastuje s hlasováním v loňském roce, kdy na první příčce byla ropná katastrofa v Mexickém zálivu, zdravotní reforma amerického prezidenta Baracka Obamy na místě druhém a americké doplňovací volby na třetí příčce.

Šéf al-Káidy Usáma bin Ládin na archivním snímku z roku 2001

1. SMRT USÁMY BIN LÁDINA Téměř desetiletí byl nejhledanějším teroristou na světě od chvíle, kdy skupina jeho stoupenců z teroristické sítě al-Káida provedla 11. září 2001 útoky na New York a Washington. V květnu dlouhé a často frustrující hledání skončilo nočním útokem amerického komanda na jeho úkryt v pákistánském Abbottábádu. Bin Ládina zastřelil jeden ze členů komanda a během několika následujících hodin bylo jeho tělo pohřbeno do moře. (více o zabití Ládina si přečtěte tady)

2. TROJÍ JAPONSKÁ KATASTROFA Zemětřesení o síle devíti stupňů u severovýchodního pobřeží Japonska v březnu spustilo ničivou vlnu tsunami, která srovnala se zemí řadu pobřežních obcí. Zahynulo nebo se pohřešovalo téměř 20 tisíc lidí a škody dosáhly odhadem 218 miliard dolarů.

Snímky společnosti Tepco ukazují náraz tsunami ve Fukušimě. (11. března 2011)

Tsunami způsobilo také nejhorší jadernou katastrofu od Černobylu, když se vlny dostaly do chladícího systému jaderné elektrárny Fukušima, z níž začala unikat radiace, jež se dostala do místních produktů. Zhruba 100 lidí lidí evakuovaných ze zasažené oblasti se nemůže vrátit domů.

Egyptský demonstrant na káhirském náměstí Tahrír při demonstraci podporující povstání v Libyi. (25. února 2011)

3. ARABSKÉ JARO Začalo demonstracemi v Tunisku, které rychle svrhly místního vládce. Šířilo se jako lesní požár. Roznítilo revoluci v Egyptě, kde padl prezident Husní Mubarak, rozdmýchalo občanskou válku v Libyi, která vyvrcholila smrtí Muammara Kaddáfího, a vyvolalo krvavé povstání v Sýrii proti režimu Bašára Asada. Bahrajn a Jemen také zažily velké protesty a nepokoje.

Státní žalobci proti němu vznesli přinejmenším 26 trestních oznámení a jen za

4. FINANČNÍ KRIZE EU Evropskou unii postihly neochabující finanční turbulence. V Řecku úsporná opatření vyvolala stávky, protesty a nepokoje, zatímco italské ekonomické potíže svrhly premiéra Silvia Berlusconiho. Francie a Německo stojí v čele úsilí zmírnit dluhovou krizi, zatímco Británie se zdráhá přistoupit na navrhované změny. (více o jednáních si můžete přečíst zde)

Prezident USA Barack Obama na základně Fort Bragg (14. prosince 2011)

5. AMERICKÁ EKONOMIKA V jistém ohledu americké hospodářství nabíralo s postupem roku na síle. Přijímání zaměstnanců trochu stouplo, zákazníci víc utráceli a nezaměstnanost konečně klesla pod devět procent. Ale miliony Američanů zůstávaly v sevření hypoték, nezaměstnanosti a seškrtaných benefitů. Investoři pak zneklidněně sledovali řetězec finanční krize v Evropě.

6. SKANDÁL SE SEXUÁLNÍM ZNEUŽÍVÁNÍM NA PENSYLVÁNSKÉ STÁTNÍ UNIVERZITĚ Jeden z nejuznávanějších amerických univerzitních sportovních programů pošpinil skandál, který vyústil v propuštění legendárního trenéra amerického fotbalu Joea Paterna, když vyšlo najevo, že univerzita věděla o tom, že Paternův bývalý asistent léta zneužíval mladistvé chlapce.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí na archivním snímku

7. SVRŽENÍ KADDÁFÍHO V LIBYI Po téměř 42 letech vrtošivé a často brutální vlády svrhl Muammara Kaddáfího jeho vlastní lid. Protivládní protesty vyústily v osmiměsíční povstání podpořené bombardováním NATO, které otřásly režimem. Nakonec byl Kaddáfí vystopován a zabit v rybářské vesnici, kde se narodil. (o konci libyjského diktátora více zde)

John Boehner a Nancy Pelosiová při prvním zasedání Kongresu v novém složení (5. ledna 2011)

8. FINANČNÍ STŘETY V KONGRESU USA Stranické rozpory v Kongresu vedly k několika střetům ohledně finančních otázek. Boj o dluhový strop přiměl agenturu Standard & Poor' snížit USA známku o jeden stupeň z nejvyšší úrovně AAA.

9. PROTESTY OKUPUJTE WALL STREET Začalo to 17. listopadu protestem v newyorském parku v blízkosti Wall Streetu a během několika týdnů se hnutí rozšířilo do celé řady měst a obcí jak v USA, tak v zahraničí.

Hnutí Okupujte Wall Street vzniklo v polovině září v New Yorku. Lidé chtějí,...

Hnutí samo sebe označuje jako "bez vedení" a nevznáší konkrétní požadavky. Uspělo nicméně ve snaze upozornit na to, že nejbohatší procento Američanů tyje ze zbytku populace. S příchodem zimy policie rozebrala několik táborů protestujících.

Americká politička Gabrielle Giffordsová promluvila po boku svého manžela

10. POSTŘELENÍ GABRIELLE GIFFORDSOVÉ Oblíbená kongresmanka z Arizony utrpěla vážné poranění mozku, když ji v lednu spolu s 18 dalšími lidmi postřelil ozbrojenec na setkání s voliči v Tucsonu. Šest lidí zemřelo a Giffordsová se ze svých zranění stále zotavuje. (o tom, co hodlá kongresmanka dělat, čtěte tady)

Těsně za branami první desítky zůstala například smrt spoluzakladatele společnosti Apple Steva Jobse, hurikán Irene, ničivá série tornád v USA a odvolání politiky "neptej se a mlč", která zakazovala homosexuálům otevřeně sloužit v americké armádě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video