Ženy čekají na tramvaj s růžemi, které k Mezinárodními dni žen rozdávali v Praze členové ČSSD (6. března 2009)

Ženy čekají na tramvaj s růžemi, které k Mezinárodními dni žen rozdávali v Praze členové ČSSD (6. března 2009) | foto: Stanislav Peška, ČTK

Hlavně, že je večírek aneb proč (ne)slavit MDŽ

  • 165
Debata o "svátečnosti" MDŽ je každoročním refrénem, který zazní, jakmile se přiblíží 8. březen. Před dvěma lety se senátoři neúspěšně pokusili MDŽ vyškrtnout ze seznamu významných dní, má prý totálně zničenou pověst. Naopak ženské organizace znovu a znovu připomínají jeho původní význam.

Mezinárodní den žen je v celosvětovém kontextu především dnem, který má připomínat úsilí žen, které bojovaly (a bojují) za svá práva. Za právo volit, studovat, rozhodovat o svém životě a obecně za rovnoprávnost žen a mužů v ekonomice, politice i ve společnosti.

MDŽ po soudružsku: vlašák, panáky a karafiát

Tento pohled na MDŽ však v očích většiny Čechů a Češek (možná natrvalo) znehodnotilo socialistické pojetí oslav. Povinné podnikové večírky s chlebíčky s vlašským salátem a karafiáty pro soudružky.

Muži na "počest" svých žen mocně přihýbali z půllitrů, aby se k nim pak nad ránem vraceli opilí, se špatně artikulovanou gratulací a olysalým karafiátem. Hlavně, že je večírek, jak zpívá kapela Tři sestry v songu, který srovnává oslavy MDŽ a Dne matek. V jejich pojetí to vyjde nastejno.

MDŽ v písni

O svátku zpívají Tři sestry v písni Večírek

Jarda Špulák z drátovny / ten se zase setnul / upad s Martou do chlebíčků / náměstek je oba zvednul / pak se strhla bitka / nezbyla nám ani kytka / co nám dalo ROH.

"MDŽ bylo během čtyřiceti let totality naprosto zprofanováno. Komunisté ten svátek naprosto v očích veřejnosti zničili. Znehodnotili jeho původní význam. Proto jsme chtěli, abychom si ho nepřipomínali zákonem," vysvětlil před časem senátor Martin Mejstřík, proč inicioval snahu vyjmout MDŽ ze seznamu významných dnů. Nakonec červená poznámka v kalendáři zůstala.

"Neignorujme MDŽ"

Podle ředitelky Gender Studies Lindy Sokačové má stále význam si Mezinárodní den žen připomínat. "Určitě nebylo v pořádku, jak probíhaly oslavy v minulosti, ale neměl by to být důvod, abychom tenhle ten den ignorovali," říká.

Mezinárodní den žen je podle ní příležitost, jak upozorňovat na nerovnost žen a mužů ve společnosti. "Nerovné postavení na trhu práce, nestejné platy mužů a žen, je to problém ženské obřízky v některých státech, násilí na ženách a podobně," vypočítává Sokačová. "A připomínají si ho lidé v různých částech světa. Říkat, ať si ho komunisté slaví, je omyl. Neslaví ho jen komunisté, zdaleka ne."

Den, kdy ruské ženy žádaly chléb a mír

První (národní) Den žen vyhlásily poslední neděli v únoru roku 1908 Spojené státy. Na demonstracích zazněly požadavky na volební právo žen, zkrácení pracovní doby, zákaz dětské práce a zvýšení mezd ženám.

O dva roky později se v Kodani konala první Mezinárodní konference žen, přijelo jich sto ze sedmnácti států. Nestanovily sice konkrétní datum, ale rozhodly, že jeden den v roce by měl "patřit" jim. Vymezily cíle ženského hnutí: plné volební právo pro ženy, ochrana provdaných i neprovdaných matek a zlepšení pracovních a platových podmínek žen.

Sociální demokratka Clara Zetkinová pak 19. března 1911 uspořádala první Mezinárodní den žen v Německu, Rakousku, Dánsku a Švýcarsku. Opět se demonstrovalo. Na milionu rozdaných letáků byly formulovány požadavky na zlepšení pracovních podmínek, politických práv a konce platové diskriminace žen.

Svátek se šířil do dalších zemí, většinou se slavil poslední neděli v únoru - podle gregoriánského kalendáře, který tehdy platil v Rusku (a to je důležité!) však datum připadalo na 8. březen.

Den D pro "emdéžet" tak nastal 8. března 1917 v Petrohradě. Zvedla se mohutná vlna demonstrací žen proti válce a bídě. Především manželky, matky a dcery vojáků padlých či zajatých na východní frontě daly hlasitě najevo nesouhlas s pokračováním války.

Protesty provázelo motto Chléb a mír. Měly takovou sílu, že čtyři dny poté abdikoval car Mikuláš a vznikla prozatímní vláda. Ta ruským ženám slíbila volební práva.

Ženské hnutí sílilo, každým rokem na MDŽ přibývalo protestních pochodů a demonstrací po celém světě.

V roce 1975 oficiálně uznala MDŽ Organizace spojených národů. Datum stanovila na 8. března.

Zdroj: Historie MDŽ, Petra Ondřejová, Fórum 50%

Má smysl slavit Mezinárodní den žen?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 20. března 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 4483

NE
NE 3702


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue