Děkan plzeňské právnické fakulty Květoslav Růžička

Děkan plzeňské právnické fakulty Květoslav Růžička | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Hlavně nepřijít také o Bc. a Mgr., přeje si vedení plzeňské univerzity

  • 21
Ztrátu akreditace pro doktorské studium, se kterou se musí vyrovnat právnická fakulta v Plzni, považuje vedení školy za nepříjemnost a špatný signál pro veřejnost. Klíčový pro osud skandály zmítané školy je však akreditace pro bakalářské a magisterské obory.

Poté, co se v pondělí od ministerstva školství dozvěděl, že škola kvůli nedostatečnému počtu kvalitních vyučujících už nemůže vykonávat rigorózní zkoušky a udělovat tituly doktor práv (JUDr.), nechal se děkan plzeňské právnické fakulty Květoslav Růžička slyšet, že to nevnímá jako zásadní problém. Za hlavní považuje prodloužení akreditace magisterského a bakalářského oboru.

Jak přijít a znovu získat akreditaci

Od roku 1999, kdy začal platit nový systém pro akreditace, ji ministerstvo odebralo už v bezmála dvaceti případech. Jednalo se sice především o soukromé školy, ale také například o některé obory na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Vysoká škola může kdykoliv požádat o novou akreditaci. Akreditační komise ministerstva pak posoudí, jaký má škola učitelský sbor a další podmínky pro výuku a nejpozději do čtyř měsíců se vyjádří.

Rektorka univerzity Ilona Mauritzová připouští, že školy, které nabízejí doktorské studijní programy, mají vyšší prestiž. "Nicméně my všichni víme, že tato fakulta si prošla obrovskými problémy. Odešlo jí 29 lidí," připomíná Mauritzová odchody z učitelského sboru.

Právě hromadný odchod pedagogů, z nichž řada z nich byla i garanty oborů, kritizovala akreditační komise. Ministerstvu proto na konci června navrhla odebrat fakultě akreditaci pro doktorský program a omezit pro magisterské.

U magisterského studijního programu bylo řízení dočasně přerušeno. Škola totiž na konci října podala žádost o prodloužení akreditace a ministerstvo školství čeká až na vydání rozhodnutí.

"Pro nás je rozhodující, abychom získali od příštího června prodloužení akreditace jak magisterského, tak bakalářského programu. Od toho se bude všechno odvíjet, jak přijímání nových studentů, tak i pokračování studia. Doktorský studijní program končí 29. února 2012, budeme muset posoudit, jak budeme postupovat," konstatoval děkan Květoslav Růžička. Dodal, že se co nejdřív sejde s vedením fakulty i s akademickou obcí. Jasněji by podle něj mělo být příští týden.

Podle slov proděkana fakulty Viléma Knolla by škola musela i bez rozhodnutí ministerstva žádat o prodloužení akreditace doktorského programu, která by jí skončila na konci příštího roku. První práce na přípravě tohoto materiálu už prý začaly.

"Domnívám se, že zejména vědecký potenciál kolegů, kteří na fakultu nově nastoupili, v kombinaci se stávajícími kolegy, je dostatečný pro to, abychom mohli aspirovat na znovuzískání akreditace doktorského studijního programu," prohlásil Knoll.

"Fakulta se musí opět stabilizovat, kolektiv se musí nazpátek sehrát a začít pracovat společně. Ve chvíli, kdy bude prodloužena akreditace (Mgr. a Bc. oborů), myslím si, že škola může znovu dosáhnout i na ty doktorské studijní programy," souhlasí rektorka Mauritzová.

Škola nyní musí zajistit po dohodě se třemi dalšími právnickými fakultami místa pro osm desítek studentů doktorských oborů. "Rozhodně nás čeká velká práce," připustil Knoll.

Ilona Mauritzová připomíná, že pro rok 2011/2012 nikdo další do doktorského studia přijat už nebyl. Právě kvůli nejistému rozhodnutí ministerstva.

Děkan Růžička manažersky selhal, říká jeho předchůdce Pospíšil

Ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který po propuknutí aféry na plzeňských právech fakultu rok vedl coby "provizorní" děkan, současná situace mrzí. "Když jsem odcházel, profesorka Dvořáková (šéfka akreditační komise) hodnotila rok mého reformního úsilí pozitivně. Dokonce tehdy došlo k vrácení takzvaného rigorózního řízení, tedy udělování malých doktorátů," uvedl Pospíšil.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Tvrdí, že svému nástupci Růžičkovi radil, aby se dohodl s profesorem Eliášem a týmem mladých nadějných vědců kolem něj. "Je to nejvýznamnější profesor občanského práva v České republice, je autorem nového občanského zákoníku, o kterém bude ve středu hlasovat parlament. Je jasné, že podmínky k jeho činnosti musí být přiměřené, musí být důstojné. Bohužel, současné vedení fakulty představy profesora Eliáše nebylo ochotno akceptovat, nechovalo se k němu, když to řeknu lidsky, slušně. Chápu, že ze školy odešel," řekl Pospíšil. 

K dalšímu osudu fakulty je ale Pospíšil skeptický: "Rád bych se mýlil, ale moc řešení nevidím. Kladu to za vinu současnému děkanovi, vnímám to jako jeho manažerské selhání."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video