ČSSD by měla pro sestavování vlády širokou paletu možností, ale kromě velké koalice žádnou většinovou. Ilustrační foto

ČSSD by měla pro sestavování vlády širokou paletu možností, ale kromě velké koalice žádnou většinovou. Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Hlasy se začaly přelévat k malým stranám, ukázal průzkum

  • 823
Přízeň voličů se odklání od matadorů k menším stranám, ukázal průzkum Factum Invenio. Vyhrála ho sice ČSSD s 27,4 %, spolu s ODS ale mají obě strany znatelně méně příznivců než v posledních volbách. Při přepočtu na mandáty by mohly TOP 09, Věci veřejné a KDU-ČSL obsadit skoro čtvrtinu křesel.

Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny by v březnovém průzkumu překonalo šest politických stran. Žádné další uskupení nezískalo od dotázaných víc než dvě procenta hlasů.

"Za daného stavu by nemohla vzniknout žádná pravicová ani levicová většinová vláda. Sociální demokracii by k sestavení vlády nestačila podpora KSČM ani společná podpora středových KDU-ČSL a Věcí veřejných," uvedli analytici Factum Invenio.

"Výsledky volebního modelu ukazují, že zisk ČSSD by byl znatelně nižší než ve volbách roku 2006, tehdy získala 32,3 % hlasů. ODS oproti poslednímu skutečnému výsledku ztrácí 12 procentních bodů," uvedla agentura.

O průzkumu

Volební model se zakládá na stranických preferencích s přihlédnutím k výsledkům minulých voleb do Sněmovny. Výsledná procenta počítají jen s voliči, kteří jsou rozhodnutí pro konkrétní stranu a chtějí přijít k urně.

Factum Invenio se mezi 26. únorem a 3. březnem ptalo 1 031 občanů ČR starších 18 let. Volit chtělo 63,7 % dotázaných, což se blíží realitě voleb 2006.

Agentura dále uvedla, že nerozhodnutých voličů je stále zhruba pětina, téměř 18 procent dotázaných výslovně účast u voleb vyloučilo.

Mírně si polepšili komunisté, příznivců ubylo lidovcům a Straně zelených. Ti ztratili tolik, že by se podle Factum Invenio i jiných průzkumů z poslední doby teď do Sněmovny znovu nedostali.

Po přepočtu procent z volebního modelu na mandáty by ČSSD pravděpodobně získala 66 křesel, ODS 55 mandátů, KSČM 32, TOP 09 může doufat ve 22 poslanců, KDU-ČSL v deset mandátů a Věci veřejné 15 zákonodárců.

Tři menší strany by tak mohly mít dohromady 47 poslanců, i když je nutné počítat s odchylkami, odhad pro každou z menších partají se může lišit až o dvě křesla.

"ČSSD by sice měla pro sestavování vlády širokou paletu možností, kromě případu velké koalice by ovšem vždy potřebovala podporu dvou dalších parlamentních stran, alespoň tichou," uvádí zpráva Factum Invenio.

Například ve spojení s KDU-ČSL a Věcmi veřejnými by sociální demokraté disponovali jen 91 mandáty. Pro vládu bez komunistů a občanských demokratů by se museli domluvit s TOP 09.

To se ale nejeví jako reálné, protože ČSSD a "topka" se vůči sobě ostře vymezují. Hejtman David Rath například prohlásil, že by s prvním místopředsedou TOP 09 do vlády nikdy neusedl. "Miroslava Kalouska považuji za odpudivé stvoření a hluboce si ho nevážím," řekl exministr zdravotnictví. (rozhovor s Davidem Rathem čtěte zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video