Premiér Jiří Rusnok při rozhovoru pro iDNES.cz (30. července 2013)

Premiér Jiří Rusnok při rozhovoru pro iDNES.cz (30. července 2013) | foto: Michal Růžička, MAFRA

KOMENTÁŘ: Na lovu hlasů pro Rusnoka

  • 37
Dějiny posledních českých vlád jsou zároveň dějinami přeběhlictví. Co by si počal Václav Klaus ještě jako premiér bez poslance Tomáše Teplíka, předsedové vlád z ČSSD bez Petra Kotta a Mirek Topolánek bez Miloše Melčáka a Michala Pohanky? Jiřímu Rusnokovi teď zoufale chybějí hlasy, aby se dopočítal většiny a jím vedená vláda z vůle prezidenta Miloše Zemana se nemusela poroučet dřív, než ještě pořádně vládnout začala.

Však už Rusnok přiznal, že se i on pokusí jednat s jednotlivými poslanci. A politicky s nimi zobchodovat jejich podporu. Bez přeběhlíků prostě jako by to nešlo. Přitom na ně všichni rychle rádi zapomenou. To je jejich osud. Poslouží, dostanou svých třicet stříbrných a zmizí. Jen na Kotta se ještě nezapomnělo. Ale spíš proto, že asistoval u krabic s vínem bývalého hejtmana Davida Ratha, než proto, že ho kdysi jiní poslanci zpili do němoty. Po probuzení z kocoviny v sobě bývalý člen ODS objevil demokrata sociálního.

Sněmovní matematika teď Rusnokovi velí pokusit se také najít "konstruktivní" poslance. Jinak to nevychází. VV mu nejspíš hlasy dají, komunisti taky. I kdyby je ale přidala sociální demokracie, pořád je to málo.

Nepodceňujme ovšem Zemana.

Všichni upřeně hledí na Karolínu Peake, co udělá ona a strana LIDEM. Nebylo by ale překvapením, kdyby Zeman využil spíš své staré konexe. Opravdu by se nenašli žádní poslanci ODS, kteří by v současném napůl bezvládí v ODS nebyli ochotni poslechnout Klause, kdyby je o to zdvořile požádal? Úřadující šéf ODS Martin Kuba v Lánech je možná první vlaštovka. I když se podle Rusnoka bavili jen o energetice. Jak jinak, že?

Čas teď hraje proti Rusnokovi a Zemanovi. Když padla první Topolánkova vláda, měl jeho pobočník Marek Dalík čtyři měsíce na to, aby získal Melčáka a Pohanku, a Zeman z Vysočiny jejich veletoč na pomoc vládě ODS, lidovců a zelených schválil. Teď chybí do hlasování o důvěře už jen týden. Na lov nezařazených poslanců je tedy času málo. Když ale Rusnok napoprvé neprojde, tak jako Topolánek, politici se začnou hašteřit, komu a jak rychle dá Zeman druhou možnost. Rusnok povládne dál a na zákulisní hledání posil pro prezidentskou vládu bude času víc.

Pravice se zatím těší na svou šanci. Nejspíš marně. Když odcházel od Zemana z Lán šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda, zůstala na zemi ležet vizitka s ručně připsanou poznámkou na zadní straně „notářsky ověřené podpisy“. Co přesně to znamená, dozvěděli jsme se dodatečně.

Šéfku Sněmovny a čekatelku na post premiérky Miroslavu Němcovou už napadlo, že si koaliční poslanci stoupnou před Zemana do fronty a místo notářského osvědčení se podepíší přímo před ním. Zeman se podle ní bude cítit tak trapně, že ze svého požadavku sleví.

Jsem přesvědčen, že ne. Prezident nestojí o to jmenovat vládu pravice. Spíš mu jde o to, aby někdo, jako dříve Jan Ruml, bouchl do stolu a řekl: Dost, já tuhle hru dál nehraju. A tak zase dojde na hledání přeběhlíků. Jako v minulých letech. Dokud se radikálně nezmění volební systém. Aby se snáz vytvářely většiny, vítěz voleb mohl opravdu vládnout a nemusel se každý den strachovat, kdy mu jeden dva poslanci utečou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video