Hlasuje se o rozpočtu. Poslanci jsou v Peru

  • 24
Bude to opět velké divadlo. Ale s předvídatelným výsledkem. Při jednání o hlavním bodu parlamentní sezony, zákonu o státním rozpočtu, bude vládní koalice sice oslabena, ale návrh zřejmě uhájí. Čtyři poslanci jsou v Jižní Americe, další na Kubě.

Jako kdyby se ani nehlasovalo o zákonu, který je klíčový pro osud vlády.

Situace, která dokresluje, jak to doopravdy chodí ve sněmovně, v níž by měla vláda vehementně prosazovat své zákony a opozice by naopak měla vší silou usilovat o jejich zamítnutí.

Na schůzi sněmovny, která začíná v úterý, bude chybět nejméně sedm poslanců. Čtyři vládní a tři opoziční. "Nemocnou Jarmilu Boháčkovou se nám zatím nepodařilo vypárovat," řekl MF DNES šéf poslanců sociální demokracie Petr Ibl.

Praxe párování (to znamená, že když vládě chybí poslanec, nehlasuje pak jeden opoziční) je v Poslanecké sněmovně celkem běžná. I přes nemoc Boháčkové může být vládní koalice letos docela v klidu. I bez ní by měla mít převahu jednoho hlasu a rozpočet se schodkem 83,6 miliardy korun uhájit.

Navzdory ostré rétorice si totiž vláda a opozice vycházejí vstříc. Letos se to projevilo dvojím způsobem. Místo nemocného ministra kultury Pavla Dostála nebude hlasovat ani komunista Václav Exner, který odjel služebně na Kubu.

A navzdory proklamované nulové toleranci vůči vládě ze strany ODS bude tentokrát chybět jeden poslanec i občanským demokratům. Václav Nájemník odjel s komunistkou Kateřinou Konečnou a dvěma sociálními demokraty na deset dní do Peru a Argentiny.

"Velice mě jeho absence překvapuje. Při jednání o rozpočtu by žádný z našich poslanců neměl chybět. O tom, že na tu cestu odjel, jsem vůbec nevěděl," tvrdí šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý.

Popírá, že by jeho strana tím, že pustí svého poslance do zahraničí, když při klíčovém hlasování může hrát roli každý hlas, usnadňovala Grossově vládě život.

V minulosti přitom ODS při jedné z jarních schůzí některé poslance z cest stáhla, načas princip párování "zbořila" a koalice na to doplatila. Prohrála hlasování o zákonu o nájemném.

Teď už je vše ve starých kolejích a za nemocné poslance a ty, kteří odjedou do zahraničí, se opět "páruje". To nahrává vládě. "Náš poslanec Šulák mě ujistil, že bude vypárován, a přesvědčil mě, že může odjet," uvedl Ibl.

Sociální demokrat Vladimír Laštůvka si také neláme hlavu s tím, že by jeho hlas mohl vládě chybět. "Já si myslím, že výsledek je dán," řekl. Šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik potvrdil, že Václavu Exnerovi jeho strana odjezd na Kubu místo hlasování o rozpočtu schválila.

"O cestě Kateřiny Konečné jsme nehlasovali," uvedl Kováčik. I on říká, že podle něj by při hlasování o rozpočtu nikdo z poslanců chybět neměl, pokud nemá opravdu vážné důvody.

Již první hlasování o rozpočtu je přitom klíčové. Rozhoduje se o příjmech a výdajích, které se pak už nesmějí měnit. Vláda navrhla rozpočet s příjmy 824,8 miliardy korun a výdaji 908,4 miliardy korun.

Státní rozpočet, nebo cesta do země Inků?

Desetidenní cesta do země Inků dostala přednost před hlasováním o státním rozpočtu.

Poslanec ČSSD a šéf zahraničního výboru sněmovny Vladimír Laštůvka cestu do Peru a Argentiny, na niž odletěl o víkendu spolu se třemi kolegy ze sněmovny, hájí.

"Jižní Amerika je zatím poměrně opomíjená část světa, přitom je to kontinent, který má perspektivu," vysvětloval telefonicky MF DNES, co tak zásadního mají poslanci v Jižní Americe na práci, aby chyběli na hlasování o nejdůležitějším zákonu roku.

Odpovídat na otázku o konkrétním přínosu cesty už Laštůvka nechtěl a odkázal na velký časový rozdíl mezi Prahou a Jižní Amerikou.

Cesta podobného typu, na niž se kromě Laštůvky na deset dnů vypravili jeho stranický kolega Petr Šulák, komunistka Kateřina Konečná a Václav Nájemník z ODS, není ve sněmovně ojedinělá.

Ještě do konce roku si exotickou cestu dopřejí čtyři poslanci hospodářského výboru, kteří se vypraví do Vietnamu, aby tam podle oficiálního programu jednali "s partnerským výborem a představiteli dalších institucí".

Zahraniční cesty českých poslanců a senátorů stojí daňové poplatníky ročně desítky milionů korun. V příštím roce poslanci podle návrhu státního rozpočtu procestují přes 42 milionů korun, senátoři 19 milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video