Projekt Rekonstrukce státu tvoří skupina nevládních organizací. Zabývají se...

Projekt Rekonstrukce státu tvoří skupina nevládních organizací. Zabývají se otázkami transparentnosti a odpovědnosti veřejné správy. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Protikorupční zákon měl namále. Senátoři chtějí ale jen výjimku pro Budvar

  • 83
Boj o registr smluv a o to, zda budou smlouvy, které uzavírají firmy vlastněné státem, kraji i obcemi, pod veřejnou kontrolou, se vrací do Sněmovny. Poslanci se znovu utkají o klíčový protikorupční zákon, který před posledními volbami slibovali politici. Senát se přiklonil k tomu, že výjimka ze zveřejňování smluv by měla zůstat Budvaru.

Povinnost zveřejňovat smlouvy by se neměla týkat zdravotnických zařízení, zato státní, krajské a městské firmy by výjimku mít neměly. Návrat zákona do původní, neokleštěné podoby navrhl člen klubu ANO, nestraník Jaroslav Větrovský.

„Senátoři přece jen zafungovali jako pojistka legislativního procesu,“ reagoval na výsledek jednání Václav Zeman ze sdružení nevládních organizací Rekonstrukce státu.

Šéf senátorů ČSSD Petr Vícha přitom před tím v rozpravě dokonce označil registr smluv za paskvil, který je třeba úplně zrušit. To navrhl jeho stranický kolega Radko Martínek. Ale zvítězil názor zastánců zákona v Senátu, který z něj odmítli udělat torzo.

Senátoři zákon vrátili s návrhem úprav, s nimiž se poslanci mohou, nebo nemusí ztotožnit. Před tím se senátoři nedokázali shodnout ani na přijetí zákona, jak ho dostali ze Sněmovny, ale ani na jeho zamítnutí.

„Situace, která vnikla kolem tohoto zákona, hraničí s vydíráním,“ řekl v několikahodinové rozpravě senátor za ODS Tomáš Jirsa. Protestoval proti billboardové kampani Rekonstrukce státu. Neúspěšně navrhoval, aby senátoři zákon, včetně výjimky pro firmy státu, krajů a obcí, pustili bez projednání k prezidentovi Miloši Zemanovi. „Je mi nemilé, jaký je na nás činěn nátlak,“ řekl také Vícha.

Povinnost zveřejňovat smlouvy uzavírané firmami vlastněné státem, kraji a obcemi sice nejprve po lítém boji v parlamentu prošla, ale pak se kritikům zákona podařil protitah. Na novelu zákona podanou lidoveckým ministrem zemědělství Marianem Jurečkou a jeho stranickými kolegy navěsili poslanci výjimku pro státní podniky a novela dělající z registru smluv torzo těsně, o jeden hlas, prošla.

Přes odpor nevládních organizací a nesouhlas poslanců ANO, TOP 09 a Starostů a nezávislých. Uskupení nevládních organizací Rekonstrukce státu poté vyvěsilo po celé České republice billboardy s tvářemi poslanců z ČSSD, KSČM, ODS a KDU-ČSL, kteří podpořili novelu skrývající před veřejnou kontrolou smlouvy za téměř 150 miliard. (více zde)

„Nesouhlasíme s postojem, že pokud billboardy využívají politické strany, je to demokratické a správné, a pokud je připraví občané, je to nedemokratické a špatné. Samotné strany utrácí za kampaně stamilióny, zároveň se jim ale nelíbí, když občané vyvěsí plakáty za stovky tisíc korun,“ reagoval na výtky politiků proti billboardům pro iDNES.cz Václav Zeman ze sdružení Rekonstrukce státu.

„Návrh zákona vznikl poslaneckou iniciativou. Tento fakt je největší slabinou zákona,“ řekl v Senátu lidovecký poslanec Petr Kudela. Zopakoval, že původním, jediným smyslem novely zákona o registru smluv bylo vyjmout z jeho účinnosti národní podnik Budějovický Budvar. A apeloval na senátory, ať výjimku pro Budvar nechají. To se nakonec lidovcům v horní komoře parlamentu podařilo prosadit. Otázka ale je, jak se teď k zákonu postaví poslanci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue