Premiér Petr Nečas zvažuje, že hlasování o reformních zákonech nebude přímo spojeno s hlasováním o důvěře vládě. Klíčové podle něj je, aby reformy byly schváleny, pokud ne, stejně by to podle něj znamenalo pád vlády.

Premiér Petr Nečas zvažuje, že hlasování o reformních zákonech nebude přímo spojeno s hlasováním o důvěře vládě. Klíčové podle něj je, aby reformy byly schváleny, pokud ne, stejně by to podle něj znamenalo pád vlády. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nečas hledá cestu, jak protlačí reformy a potvrdí zároveň důvěru vládě

  • 252
Premiérův dubnový slib, že hlasování o klíčových reformních zákonech koalice přímo spojí s hlasováním o důvěře vládě, může vzít za své. Petr Nečas se totiž obává, že kdyby to vláda udělala, mohla by opozice na tři měsíce zablokovat Sněmovnu obstrukcemi. A nepřijetí zákona během této doby by zároveň znamenalo konec vlády.

"Proto považuji za vhodné zvážit všechny možnosti, které se v této souvislosti nabízejí. Vedení koaličních stran čeká diskuse," uvedl Nečas v písemném prohlášení k prosazování reforem. Variant je podle něj několik, včetně politické deklarace, že by vláda skončila, kdyby některý z klíčových zákonů neprošel.

"Nechci opozici nic podsouvat, ale spojení určitého zákona s důvěrou ji může vést k brutálním obstrukcím motivovaným shozením vlády," řekl Nečas pátečnímu Právu. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se tomu vysmál - premiér podle něj ztratil odvahu, porušuje slib, který veřejně dal. Sociální demokracie podle něj ani tři měsíce nic blokovat nemůže.

Šéfka Sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová iDNES.cz řekla, že občanští demokraté se zatím nedohodli, jaký postup přesně zvolí.

Podle premiéra připadá v úvahu i možnost, že vláda představí poslancům reformní zákony a pak, třeba v průběhu jejich projednávání, nebo po něm, požádá o vyslovení důvěry, aniž by ji ovšem se zákony spojovala.

Je to už podruhé v krátké době, kdy premiér přehodnocuje to, na čem se vládní strany domluvily v dubnu v Kramářově vile. Na tomto jednání se VV vzdaly ministerstva vnitra a jejich předseda Radek John přijal pozici vicepremiéra pro boj s korupcí, na kterou ale také před pár dny rezignoval. Nečas zároveň slíbil zásadní rekonstrukci vlády i to, že reformní zákony vláda spojí s důvěrou.

Když reformy neprojdou, vláda skončí, říká Drábek

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí

Místopředseda TOP 09 a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek uvedl pro iDNES.cz, že není úplně důležité, zda bude hlasování o reformách současně hlasováním o důvěře. "Fakticky je to totiž tak, že kdyby mé návrhy, které se týkají sociálních dávek, nebo důchodová či zdravotní reforma neprošly, vláda by skončila," řekl Drábek.

Věci veřejné si nedávno vymínily, že vláda spojí hlasování o důvěře s novým zákonem o veřejných zakázkách, který strana považuje za klíčové protikorupční opatření. Na vládě se ale ministři dohodli, že se tak nemá stát už na červnové schůzi Sněmovny při takzvaném prvním čtení návrhu zákona, ale až později - při definitivním schvalování zákona.

Není však jisté, že v tomto ohledu VV svým partnerům tak trochu "nenaletěly". Němcová připustila, že podle právníků dolní parlamentní komory by vláda musela hned od začátku projednávání ve Sněmovně jasně říci, že jde o zákon, se kterým spojuje důvěru, a nepřijetí zákona by tak znamenalo konec vlády.

Peake: Zeptáme se pana premiéra, jak to myslel

Místopředsedkyně Karolína Peake na konferenci Věcí veřejných v Hradci Králové.

Věci veřejné budou od premiéra Nečase požadovat vysvětlení. "Se sliby nemáme nejlepší zkušenosti. Zeptáme se v neděli na jednání K9, jak to pan premiér myslel," sdělila iDNES.cz první místopředsedkyně VV a šéfka poslaneckého klubu Karolína Peake.

Podle předsedy VV Radka Johna je hlavní to, že se mezi klíčovými zákony objeví změna zákona o veřejných zakázkách. "Je důležité, že je to v tom reformním balíčku. Jak se to udělá s hlasováním o důvěře vládě, to je technická věc," míní John.

Na schůzi Sněmovny, která začíná příští týden, jsou zařazeny téměř všechny reformní zákony - o veřejných zakázkách, DPH, sociální i zdravotní, ani u jednoho však není zmínka, že je to zákon spojený s hlasováním o důvěře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video