Sociální demokraté nesehnali dost hlasů pro pád Nečasovy vlády. Máme aspoň šanci mluvit o některých věcech, řekl místopředseda Sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek.

Sociální demokraté nesehnali dost hlasů pro pád Nečasovy vlády. Máme aspoň šanci mluvit o některých věcech, řekl místopředseda Sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pokus ČSSD shodit vládu zkrachoval. Sobotka jí vyčetl zdražování i Bártu

  • 3048
Hlasy pro to, aby povalila Nečasovu vládu, ČSSD nesehnala. Pět hodin se poslanci vydrželi o vládu hádat. Nakonec ji podle očekávání podrželi poslanci ODS, TOP 09, VV a nezařazený Michal Doktor. Pro svržení vlády hlasovalo 85 poslanců - sociální demokraté, komunisté a čtyři nezařazení: Jiří Paroubek, Jiří Šlégr, Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí.

"Jsem rád, že jsme dospěli k tomuto výsledku, i když to hlasování považuji za teatrální gesto, které jsme si mohli odpustit," řekl po hlasování premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Opozice se o svržení vlády pokoušela v tomto volebním období už potřetí. Jenže místo dramatu s otevřeným koncem bylo nejasné jen to, jak dlouho budou mít poslanci výdrž řečnit. Podporu vládě totiž už předem slíbily ODS, TOP 09 i VV.

"Jsem rád, že jsme mohli poukázat na hlavní nedostatky Nečasovy vlády a že veřejnost, která vládě nedůvěřuje, viděla, jak kteří poslanci hlasovali," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pohrozil vládě, že při vhodné příležitosti sociální demokracie vyvolá hlasování znovu.

"Lidé přemýšlí, co s nimi bude, až je školné, spoluúčast ve zdravotnictví, penzijní spoření, ceny elektřiny, tepla, nájmy, astronomická DPH, až je tohle všechno oškube," vyčetl vládě v parlamentní rozpravě Sobotka.

Kalouska zaujalo, jak má Paroubek nabarvené vlasy

 Největší rozptýlení do parlamentní rozpravy, kdy opozice vládě vyčetla prakticky vše, co dělá, přineslo vystoupení ministra financí Miroslava Kalouska, kterého zaujaly vlasy Jiřího Paroubka. "Na rozdíl ode mě lajdáka máte vždy pečlivě nabarvenou kštici," pochválil ironicky Paroubka ministr Kalousek.

"Když se podíváte podrobně a zblízka, tak by se mě vaše kolegyně neměly tolik bát, protože na skráni přece jen pár šedin mám," bránil se Paroubek. Prohlásil taky, že se nebude soudit jako bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, který také vyvracel, že si barví vlasy, aby vypadal mladší.

Sobotka před tím prohlásil, že se Nečas vydal do politického pekla. Neměl podle něj přijímat omluvu od Víta Bárty, že jeho bezpečnostní agentura ABL sledovala na zakázku některé pražské politiky. Vytkl vládě také chystaná úsporná opatření.

"Na jedné straně škrty a na druhé statisícové odměny pro vyvolené," vytýkal vládě předseda ČSSD. Vláda podle něj nemá morální mandát pokračovat. "Rozpadá se výběr daní. Vláda není schopna čerpat peníze z Evropské unie," kritizoval kabinet. Je přesvědčen, že nejlepší pro zemi by byl pád vlády a předčasné volby.

Nečas: Hrajete si se sirkami na sudu s prachem

"Spíš jde o snahu se zviditelnit a zvýšit politické napětí," kritizoval opozici za to, že vyvolala jednání o nedůvěře vládě, premiér Petr Nečas. "Celá Evropa procitá ze snu o trvalé prosperitě," hájil chystané úspory, které tak iritují ČSSD i komunisty. Skončil čas žít na dluh, řekl premiér poslancům.

Nečas také vyčetl sociální demokracii, že reformy, které země potřebuje, opozice jen torpéduje, obstruuje a stěžuje si na ně u Ústavního soudu. "Chová se jako dítě, které sedí na sudu s prachem a hraje si se sirkami," řekl Nečas.

Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc měl také ve svém projevu sirky. Jen místo sudu s prachem předhazoval vládě, že si se zápalkami hraje ve stohu. Jako by tuto pasáž jejich projevů psal stejný člověk.

Sociální demokracii vadí návrhy úspor, o nichž vláda jedná - například chystané zvýšení DPH či menší valorizace důchodů (více o vyjednávání koalice zde).

Alternativou k vládním reformám je podle Sobotky obnovení skutečného progresivního zdanění s více sazbami daně, zvýšení daní firmám a zavedení druhé sazby daně či odklad penzijní reformy.

Jihomoravský hejtman a první místopředseda ČSSD Michal Hašek označil Nečasovu vládu za nejhorší po roce 1989. "Dokázala zcela rozvrátit sociální smír a dostat do ulic desetitisíce lidí," prohlásil.

Ale opoziční politici velmi dobře věděli, že hlasování prohrají. "Formálně si více než 101 poslanců vysloví důvěru své vládě, ale materiálně a legitimně už důvěru občanů dávno nemá," prohlásil předseda komunistů Vojtěch Filip. Jeho vyjádření nebylo přitom zcela přesné. Ve skutečnosti se opozici naopak nepodařilo najít 101 hlasů poslanců, kteří by řekli Nečasově vládě ne.

Hledáme cestu z krize, nikoli z vlády, řekl šéf poslanců TOP 09

Už v předstihu to potvrdila úterní jednání poslaneckých klubů. "Večerní představení bude bez dramatu," řekl předseda VV Radek John krátce poté, co se celý poslanecký klub Věcí veřejných shodl na podpoře vlády. ODS označila pokus shodit Nečasovu vládu za prázdné a populistické gesto.

A vláda má i podporu TOP 09. "Hledáme cestu z krize, nikoli z vlády," uťal spekulace předseda klubu TOP 09 Petr Gazdík. Právě jeho strana by teoreticky mohla mít důvod jít z vlády pryč - protože na rozdíl od ODS a Věcí veřejných požadovala, aby Nečas podepsal v Bruselu smlouvu o rozpočtové unii. Nebo kvůli tomu, že se koalice stále ještě nedomluvila na zákonu o rozpočtovém určení daní.

Jenže pro vládní strany je klíčová hlavně dohoda na úsporných opatřeních, schválení církevních restitucí či reforma vysokého školství. Všechny tyto věci stojí ještě nad tím, že je vládní koalice nyní v nejistotě, jak dopadne soud s šéfem poslaneckého klubu VV Vítem Bártou, který byl obžalován kvůli podplácení. I proto bylo úterní hlasování o nedůvěře vládě předem odsouzeno k nezdaru.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video